Środa, 7 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wykład Olgi Tokarczuk na Wydziale Filologicznym UŁ
Wykład 1 – “Psychologia narratora, czyli kto to mówi?”
Rozmowę z Olgą Tokarczuk po wykładzie poprowadzi prof. Tomasz Cieślak (UŁ).
Wydarzenie odbędzie się w środę 7 marca o godz. 17:00 w Auli A5 na II piętrze na Wydziale Filologicznym UŁ przy ul. Pomorskiej 171/173 w Łodzi.
Projekt powstał dzięki współpracy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych oraz Domu Literatury w Łodzi.
Kolejne wykłady i rozmowy z Olgą Tokarczuk odbędą się 18 kwietnia o godz. 17.00 – “Księgi Jakubowe – źródła i konteksty” oraz9 maja o godz. 17.00 – Jak urodziłam Janinę Duszejko?
Prolog 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Spotkanie z Marianem Marzyńskim
Muzeum Kinematografii rozpoczyna cykliczne spotkania z kinem dokumentalnym. 7 marca gościem muzeum będzie Marian Marzyński – reżyser filmów dokumentalnych i ocalały z getta.
Spotkaniu będzie towarzyszyć promocja autobiograficznego albumuKino-ja. Życie w kadrach filmowychoraz specjalna filmowa niespodzianka.
Program spotkania:
– projekcja filmu dokumentalnego “Skibet / Hatikvah” o marcowej emigracji 1968 roku,
– spotkanie z Marianem Marzyńskim prowadzone przezdr. Mikołaja Mirowskiego.
Spotkanie odbędzie się w środę 7 marca o godz. 18:00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Ogólnopolskie Obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca ’68
Projekcje filmowe, spotkania z emigrantami, spektakl teatralny, wernisaż oraz koncert. To część programu zaplanowanych wydarzeń podczas łódzkich Obchodów 50. Rocznicy Marca68. Ich celem jest upamiętnienie historycznych wydarzeń z marca 1968 roku, w wyniku których do wyjazdu z Polski zostało zmuszonych kilkanaście tysięcy osób. Radio Łódź objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Łódzkie obchody rozpoczną się7 marcaw Muzeum Kinematografii, gdzie o godz. 18:00 zaplanowane jest spotkanie z Marianem Marzyńskim – reżyserem filmu Skibet. W języku duńskim skibet oznacza statek. To było pierwsze słowo, którego nauczył się Marzyński, gdy na fali marcowej emigracji 1968 roku wylądował w Kopenhadze.
Organizatorami Obchodów są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Zikaron-Pamięć-Memory, Internationellt Kulturforum w Szwecji, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Łodzkie obchody są organizowane przez takie instytucje jak: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka oraz Fundacja Trzeci Wymiar Kultury.
Ogólnopolskie Obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca 68 Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Kolejna edycja Frankofonii. Łódź wypełni się kulturą francuską
Cykl imprez potrwa do 15 kwietnia i obejmie: koncerty, spektakle, wystawy, pokazy filmów, spotkania z gośćmi oraz degustacje kulinarne.
Według literackiej legendy Flaubert wykrzykuje Pani Bovary to ja! Co mógłby mieć przez to na myśli, przekonamy się wkrótce. Ważne, że za nim niezliczeni pisarze i artyści echem powtarzają Flaubert to my. Dzieło francuskiego pisarza wywiera nieprzerwanie, od chwili powstania, istotny wpływ na czytelników, a wśród nich – na innych twórców: Franza Kafkę, Henryego Jamesa, Vladimira Nabokova, Ernesta Hemingwaya czy Georgesa Pereca.
O Flaubercie dyskutować będą:
Renata Lis pisarka i tłumaczka, autorka książek W lodach Prowansji, Bunin na wygnaniu oraz nominowanej do Nagrody Literackiej Nike parabiografii Ręka Flauberta,
Anita Staroń literaturoznawczyni, specjalistka od literatury francuskiej XIX wieku, pracuje w Instytucie Romanistyki UŁ,
Tosia Sobczak absolwentka Instytutu Romanistyki, asystentka w Konsulacie Honorowym Francji w Łodzi.
Spotkanie odbędzie się w środę 7 marca o godz. 19:00 w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17 w Łodzi.
Co roku, w marcu na całym świecie, odbywa się szereg wydarzeń, które promować mają bogactwo kultur francuskiego obszaru językowego na pięciu kontynentach. Idea Frankofonii zrodziła się 18 lat temu. Jej pierwsza edycja została zorganizowana przez Międzynarodową Organizację Frankofonii. Sam termin “Frankofonia” odnosi się do wspólnoty państwa na całym świecie, które posługują się językiem francuskim. To kraje europejskie, jak Belgia, Szwajcaria i pozaeuropejskie – jak francuska Kanada, czy kilkadziesiąt państw w Afryce.
W Łodzi, w tegoroczne obchody miesiąca Frankofonii, włącza się większość instytucji zajmujących się kulturą francuską, w tym także szkoły.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.