Kolejna edycja Frankofonii – Flaubert w literaturze współczesnej
Co roku, w marcu na całym świecie, odbywa się szereg wydarzeń, które promować mają bogactwo kultur francuskiego obszaru językowego na pięciu kontynentach. Instytut Romanistyki UŁ i Dom Literatury zapraszają na spotkanie Flaubert w literaturze współczesnej poświęcone twórczości Flauberta i jego wpływowi na literaturę współczesną.

Idea Frankofonii zrodziła się 18 lat temu. Jej pierwsza edycja została zorganizowana przez Międzynarodową Organizację Frankofonii. Sam termin “Frankofonia” odnosi się do wspólnoty państwa na całym świecie, które posługują się językiem francuskim. To kraje europejskie, jak Belgia, Szwajcaria i pozaeuropejskie – jak francuska Kanada, czy kilkadziesiąt państw w Afryce.
Według literackiej legendy Flaubert wykrzykuje Pani Bovary to ja! Co mógłby mieć przez to na myśli, przekonamy się wkrótce. Ważne, że za nim niezliczeni pisarze i artyści echem powtarzają Flaubert to my. Dzieło francuskiego pisarza wywiera nieprzerwanie, od chwili powstania, istotny wpływ na czytelników, a wśród nich – na innych twórców: Franza Kafkę, Henryego Jamesa, Vladimira Nabokova, Ernesta Hemingwaya czy Georgesa Pereca.
O Flaubercie dyskutować będą:
Renata Lis pisarka i tłumaczka, autorka książek W lodach Prowansji, Bunin na wygnaniu oraz nominowanej do Nagrody Literackiej Nike parabiografii Ręka Flauberta,
Anita Staroń literaturoznawczyni, specjalistka od literatury francuskiej XIX wieku, pracuje w Instytucie Romanistyki UŁ,
Tosia Sobczak absolwentka Instytutu Romanistyki, asystentka w Konsulacie Honorowym Francji w Łodzi.
Spotkanie odbędzie się w środę 7 marca o godz. 19:00 w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17 w Łodzi.
Cykl imprez potrwa do 15 kwietnia.