Piątek, 2 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Film Maria Callas w Teatrze Wielkim
“Maria by Callas” to nie zwykły dokument. W nim diwa opowiada o samej sobie w formie wywiadów.
Film powstał z niepublikowanych wcześniej materiałów. Wchodzą w nie prywatne filmy, intymne wyznania. Projekcja jest portretem diwy operowej wszech czasów.
Opowiada o fascynującej kobiecie, w której pełno sprzeczności. Z jednej strony niewierna żona, z drugiej porzucona kochanka. Raz wrażliwa, innym razem bezwzględna. Potrafiła wykorzystywać innych, by później sama być wykorzystywaną.
Premierowy pokaz filmu “Maria by Callas” zaplanowany jest na 2 marca. Początek o godzinie 16.30 w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego. Bilety kosztują 30 zł.

Masakra w Columbine High School na ekranie
Film “Moja miłość” opowiada historię Rachel Scott, która zginęła w strzelaninie w jednej z amerykańskich szkół. Pokazuje też powody, jakimi kierowali się oprawcy.
Ogólnopolska premiera filmu “Moja miłość” odbędzie się w piątkowy wieczór w Sali Teatralnej u Ojców Jezuitów w Łodzi przy ulicy Sienkiewicza 60.
Film oparty jest na wstrząsającej prawdziwej historii. – Jest to niesamowity film, gdyż opowiada o wydarzeniach związanych ze strzelaniną w pewnej szkole w USA [Columbine High School – przyp. red.], w której ginie główna bohaterka Rachel Scott – mówi organizator projekcji ksiądz Michał Misiak.
– Jest kilka tygodni do wakacji i nagle do szkoły wpada dwóch kolegów z karabinami maszynowymi. Dokonuje się wielka masakra. Film opowiada z jednej strony historię tej dziewczyny, którą Bóg prowadził przez ostatnie dwa lata po nawróceniu właśnie do tego męczeństwa. Z drugiej pokazuje historię tych dwóch chłopaków. Jak oni zostali zranieni, czemu była w nich taka nienawiść i dlaczego doszło do tej strzelaniny – opowiada ks. Misiak.
Projekcję w ramach cyklu “Film z krzyżykiem” poprzedzi świadectwo o głównej bohaterce Rachel Joy Scott oraz modlitwa biskupa Marka Marczaka.
Początek o godz. 21.00.

“Boże dzieci, poematy” w Muzeum Sztuki
Autorem wystawy “Boże dzieci, poematy” jest amerykański artystya – Jimmie Durham. Tytuł nawiązuje do dawnego określenia, jakiego używano do opisania zwierząt jako umiłowanych dzieł Boga.
Ekspozycja składa się z 14 prac. Jimmie Durham wykorzystał w nich czaszki zwierząt, m.in. bizona, doga niemieckiego, jelenia i woła piżmowego. Większość z tych gatunków zagrożona jest wyginięciem. Każde z tych stworzeń należy do największych przedstawicieli swoich rodzin.
Durham to performer i poeta. Działa dla dobra Indian w Ameryce Północnej. W swoich pracach bada relacje między człowiekiem, naturą a technologią. W swojej twórczości wykonuje zarówno rzeźby, grafiki, fotografie jak również wideo, performanse. Pisze także poezję. Do jego największych wystaw należą Documenta i Biennale w Wenecji.
Wystawa jest przygotowywana we współpracy z Migros Museum fr Gegenwartskunst w Zrichu. Jej otwarcie nastąpi 2 marca o godzinie 18 w ms2 przy ul. Ogrodowej 19. Ekspozycje będzie można oglądać do 13 maja br.

“Święto Wiosny/Krzesany” w Teatrze Wielkim
W ramach obchodów 100 lat awangardy w Polsce Teatr Wielki w Łodzi po raz czwarty zaprezentuje mistrzowski balet “Święto Wiosny/Krzesany”. Muzykę skomponowali Igor Strawiński i Wojciech Kilar.
Na scenie Teatru Wielkiego będzie można obejrzeć niezwykłe widowisko. Połączenie choregorafii Marthy Graham i Henryka Konwińskiego sprawiło, że “Święto Wiosny/Krzesany” zapisało się już na stałe w historii polskiego teatru. Spektakl nagrodzono Nadzwyczajną Złotą Maską w sezonie artystycznym 2015/2016.
W “Święcie Wiosny/Krzesany” można obejrzeć zderzenie dwóch silnych osobowości choreografów-legend światowego i polskiego baletu. Nie widać tu dominacji żadnej ze stron.
Czwarty ze spektakli odbędzie się 2 marca 2017 o godz. 19. Wystąpią balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi.
