Piątek, 16 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Komedia dla dorosłych w Teatrze im. Stefana Jaracza
“Mroczne perwersje codzienności” to znakomita współczesna komedia, której autorem jest Marco Antonio De La Parra, chilijski pisarz, dramaturg i scenarzysta. To jedna z najczęściej granych na świecie sztuk iberoamerykańskich. Została przetłumaczona na kilkanaście języków, w tym angielski, grecki, turecki, francuski, portugalski, niemiecki, szwedzki, włoski i wiele innych.
Ten tekst jest jak cebula, ma mnóstwo warstw, można rozpatrywać jego sens na wielu poziomach, pełno w nim ukrytych znaczeń i aluzji, które są zadziwiająco uniwersalne także w polskich warunkach. Całość przesycona jest humorem, często ocierającym się o absurd. Spektakl zawiera elementy klownady, burleski i kabaretu. Toczy się w szalonym tempie, zaskakując swą przewrotnością i niejednoznacznością. Reżyserem spektaklu jest Rafał Sabara, scenografię zaprojektował Waldemar Zawodziński, a występują Mariusz Siudziński i Mariusz Słupiński.
Spektakle w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbędą się16 i 17 lutego o godz. 19.
Komediodramat o powstaniu najgorszego filmu w Hollywood
Kino Charlie zaprasza na film The Disaster Artist. Prawdziwą, tragikomiczną historię początkującego twórcy filmowego i niesławnego wyrzutka Hollywoodu, Tommyego Wiseau, który realizował swoją pasję w co najmniej dyskusyjny sposób.
The Disaster Artist oparty jest na bestsellerze Grega Sestero opisującym proces powstawania kultowego najgorszego filmu na świecie Tommyego Wiseau The Room. Ta niesamowita i przezabawna historia udowadnia, że legendą można zostać z różnych powodów. Nawet nie mając pojęcia o tym, co się robi, można zajść bardzo daleko. Tytułową rolę zagrał James Franco, który również wyreżyserował film. Na ekranie partnerują mu Dave Franco, Sharon Stone i Seth Rogen.
Seanse odbędą się w kinie Charlie – 16,17 i 18 lutego o godz. 21.35.
,,Wszystko w rodzinie w Teatrze Powszechny w Łodzi
Znakomita sztuka mistrza farsy Raya Cooneya rozgrywa się w jednym z londyńskich szpitali.
Gdy personel w świątecznej atmosferze przygotowuje się do Bożonarodzeniowego przedstawienia, w pokoju lekarzy do góry nogami przewrócone zostaje spokojne życie doktora Davida Mortimore’a. Powracają duchy przeszłości i nierozważne romanse, które nakręcają spiralę szalonych sytuacji. Jak doktor Mortimer odnajdzie się w nowych okolicznościach? Czy uda mu się ukryć kłopotliwą sytuację przed żoną i dyrekcją szpitala?
Obsada:Marta Jarczewska, Barbara Lauks, Zofia Plewińska, Barbara Szcześniak, Beata Ziejka, Janusz German, Damian Kulec, Michał Lacheta, Piotr Lauks, Artur Majewski, Michał Szewczyk/Mirosław Henke, Artur Zawadzki.Spektakl odbędzie się 16 lutego o godz. 19.
“Bunt materii”. Podsumowanie historii Triennale Tkaniny w Łodzi
Prace Abakanowicz, Sadleya, Owidzkiej czy Gustowskiej “Bunt materii” to przegląd piętnastu edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi jedynej tego typu prezentacji tkaniny artystycznej na świecie.
Na wystawie zostanie przedstawionych blisko 30 prac najwybitniejszych twórców międzynarodowego formatu. Ekspozycja przybliży zjawisko “polskiej szkoły tkaniny”, która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zrewolucjonizowała myślenie o tej materii artystycznej.
Od czterdziestu pięciu lat Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi jest najstarszą na świecie imprezą tego typu. Łódzkie Triennale Tkaniny nie tylko prezentuje najnowsze trendy i poszukiwania artystów, ale też jest polem do otwartej dyskusji o kształcie, istocie i przyszłości tkaniny unikatowej.Ekspozycja przypomni historię tego wydarzenia, której kluczową częścią jest postać legendarnej założycielki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Krystyny Kondratiuk, głównej pomysłodawczyni Triennale.
Wystawa będzie czynna do 18 lutego 2018 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282, budynek D, I piętro).
Prime Time 2017. Wystawa najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
Zobaczyć możemy 42 prace dyplomowe studentów czterech wydziałów Akademii: Grafiki i Malarstwa, Tkaniny i Ubioru, Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Sztuk Wizualnych.
Nazwą Prime Time konkurs nawiązuje do tego, że autorzy dyplomów znajdują się w najlepszym dla siebie czasie pełni pomysłów opuszczają mury Akademii i rozpoczynają przygodę na ścieżce kariery zawodowej.
Ekspozycja służy promocji absolwentów, dając im możliwość wejścia w bezpośredni kontakt z przyszłymi pracodawcami oraz mediami.
Wernisaż wystawy, który odbędzie się 1 lutego o godz. 18,będzie połączony z wręczeniem nagród laureatom.
Wystawa będzie czynna do 4 marca 2018 rokuwCentralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282.