“Zmieniły się czasy, ale nie ideały”. Sieradz upamiętnia ofiary zbrodni komunistycznej
Mobilna wystawa poświęcona zbrodni katyńskiej stanęła w wydziale zamiejscowym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Sieradzu. Ekspozycja przybliża sylwetki pomordowanych przez Sowietów, w czasie II wojny światowej, funkcjonariuszy policji.

Wystawa powstała z materiałów, w większości, udostępnionych przez rodziny pomordowanych przez NKWD policjantów, informuje prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi, Jarosław Olbrychowski. – Ta wystawa rozpoczyna Tydzień Pamięci w Sieradzu, który zostanie zakończony piątkową konferencją naukową, dotyczącą odkłamywania historii. Chodzi o zbrodnię katyńską na funkcjonariuszach policji państwowej II RP. Mowa o Ostaszkowie, Kalininie i Miednoje.
W wernisażu uczestniczyli kursanci Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Policji w Sieradzu. Posterunkowa Anna Lamprecht przekonuje, że zmieniły się czasy, ale nie ideały służb mundurowych. – To nie jest praca, to jest służba, więc niezależnie od sytuacji, dnia czy miejsca musimy wiedzieć, jak zareagować, nawet z narażeniem życia. Postępować tak jak obiecywaliśmy.
Wystawę, udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej, można oglądać w siedzibie AHE, przy ulicy Mickiewicza w Sieradzu do piątku (16 lutego) . Zakończy ją otwarta konferencja naukowa w auli placówki, która rozpocznie się o godzinie 11.00.