Piątek, 9 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji wydarzeń, w których warto wziąć udział.
Depeche Mode w łódzkiej Atlas Arenie
Po trasie po Europie i Ameryce Północnej Depeche Mode wraca do Europy z dodatkowymi koncertami, promującymi wydany w marcu 2017 roku album “Spirit”. 9 lutego zespół wystąpi w Atlas Arenie w Łodzi.
Global Spirit Tour jest 18. trasą koncertową zespołu. Zespół będzie kontynuował akcję charytatywną we współpracy ze szwajcarską firmą produkującą zegarki Hublot, zbierając fundusze dla zapewnienia bezpiecznej wody pitnej dla wszystkich na świecie.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.
“Poczekalnia” w Teatrze Nowym [ZDJĘCIA]
“Poczekalnia”, czyli śpiewogra z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w aranżacji Tymona Tymańskiego to najnowsza realizacja Teatru Nowego w Łodzi.
Autor scenariusza i reżyser spektaklu Jarosław Wojciechowski postanowił zrealizować nie teatralny koncert, ale fabularną opowieść z wplecionymi w nią piosenkami, osadzoną w tytułowej poczekalni.
Tymon Tymański zapowiada, że aranżacja większości piosenek odbiega od brzmienia utworów Kaczmarskiego w autorskim wykonaniu.- Muzyka brzmi tam bardziej jak rodem z Openera. Cel był taki, żeby odbrązowić poetę. Żeby pozwolić mu zejść z cokołu, napoić go, dać mu strawy, żeby mógł odpocząć sobie. To jest bardzo dobra poezja, dla mnie mieszcząca się pomiędzy Młynarskim a Ciechowskim – wyjaśnia.
Scenografię do “Poczekalni” przygotowała Izabela Stronias, autorzy muzyki to Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński i Stanisław Tabis. Premieta spektaklu z 11-osobową obsadą w piątek (9 lutego). Kolejne spektakle w sobotę i niedzielę (10-11 lutego), a potem dopiero na początku marca.
Nazwa | Plik | Autor |
“Poczekalnia” w Teatrze Nowym | audio (m4a) audio (oga) | |
Rozmowa z Jakubem Wiewiórskim, cz I | audio (m4a) audio (oga) | |
Rozmowa z Jakubem Wiewiórskim, cz II | audio (m4a) audio (oga) | |
Och! Film Festiwal w Łowiczu | audio (m4a) audio (oga) |
Warsztatowe ferie z Teatrem CHOREA
W programie ferii znajdziecie warsztaty teatralne, plastyczne, muzyczne, ruchowe i językowe. Do 9 lutego pracownicy Teatru zapraszają wszystkie dzieci w wieku od 5 do 10 lat, na Warsztatowe ferie z Teatrem CHOREA! Jeżeli Twoje dziecko nie wyjeżdża z miasta w tegoroczne zimowe wakacje -znajdzie ciekawe zajęcia połączone z zabawą na Tymienieckiego 3. W programie ferii znajdziecie warsztaty teatralne, plastyczne, muzyczne, ruchowe i językowe. Godzina: 10:00-11:30. Sala warsztatowa w niskim budynku Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3. Prowadzenie: Joanna Filarska, Dominika Kamińska, Wiktor Moraczewski. Uczestnicy: dzieci w wieku 5-10 lat. Czas trwania: 90 minut. Wstęp: 10 zł za dziecko za jedne zajęcia / 45 zł za dziecko za wszystkie zajęcia.
“Zbigniew Cybulski. Legenda”. Wspominamy kogoś więcej niż tylko aktora
W łódzkim Muzeum Kinematografii, w 90. rocznicę urodzin Zbigniewa Cybulskiego, otwarto wystawę poświęconą legendarnemu aktorowi.
Na ekspozycję składają się m.in. plakaty, fotografie i dokumenty z najbardziej znanych filmów z udziałem Cybulskiego. – Wspominamy kogoś więcej niż tylko aktora – zaznacza Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii. – We wspomnieniach osób, które go pamiętają, Zbigniew Cybulski jawi się jako postać wyjątkowa. Oprócz tego wielu współczesnych i popularnych aktorów, którzy odbierają nagrodę jego imienia, bardzo często zaznacza, że był postacią wyjątkową.
Wystawa prezentuje także związki aktora z Łodzią. – Przypominamy np. film z 1956 roku “Koniec nocy”. Jest tam scena, w której Cybulski jedzie, jako kierowca samochodu dostawczego, po kocich łbach dzisiejszą ulicą Strykowską. Łapie go milicja, on jestna rauszu, traci prawo jazdy i pracę – przypomina Wiewiórski. – Jest też, oczywiście, “Pociąg” Kawalerowicza, i jedna jakże słynna scena, z wokalizą Wandy Warskiej.
Ekspozycja “Zbigniew Cybulski. Legenda” będzie czynna do 18 lutego 2018 roku.
Łowicki Och! Film Festiwal. Oscarowe kino i koncerty muzyczne
Filmy fabularne, dokumenty, koncerty i spotkania z aktorami – to wszystko składa się na kolejną 19. edycję Och! Film festiwal w Łowiczu.
Na imprezę, która rozpocznie się 27 stycznia i potrwa do końca lutego, zapraszają Dyskusyjny Klub Filmowy Bez Nazwy i Łowicki Ośrodek Kultury.
– To przede wszystkim festiwal filmowy. Rozpoczniemy projekcją amerykańskiego filmu “The Florida Project”, który w marcu uzyska, zapewne, sporo Oscarów – zapowiadadyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury Maciej Malankiewicz. – Zakończymy także amerykańskim filmem i oscarowym pewniakiem – “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.
Dyrektor zapowiada, że podczas festiwalu będzie można zobaczyć filmy z Europy, a także z całego świata, wiele z nich to produkcje nominowane do Oscarów. Reprezentantem Polski będzie film Pawła Maślony “Atak paniki”. – Mam nadzieję, że po seansie 5 lutego dojdzie do spotkania z aktorami i twórcami tego filmu – dodaje dyrektor Malankiewicz. – Staraliśmy się tak dobrać repertuar, aby wszystkim widzom się podobało. A aby naszych gości trochę zaskoczyć przygotowaliśmy także projekcje przedpremierowe.
Organizatorzy zapowiadają równieżmnóstwo innych wydarzeń, m.in. spotkanie z ekipą realizatorską filmu o atakach gazowych nad Rawką w czasie I wojny światowej i pokaz fragmentów filmu “Obłoki śmierci Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja.
Wśród imprez towarzyszących znajdą się również koncert takich zespołów jak: Tubis Trio, Eabs, Micromusic, Voo Voo i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. – Jowita Budnik zaprezentuje monodram “Supermenka”. Pokażemy też zarejestrowany w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego występ Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch&Mitch.
Po raz pierwszy publiczność będzie także mogła zobaczyć filmy dokumentalne. – Dokumenty robione są dziś na bardzo wysokim poziomie – przekonuje Maciej Malankiewicz. – Jeden z filmów zatytułowany “Jestem Twoim murzynem” był ubiegłorocznym kandydatem do Oscara.
Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na stronieŁowickiego Ośrodka Kultury.