Poniedziałek, 5 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

Edukacyjnie, z pomysłem i humorem. Ferie w Centrum Dialogu
Dla młodszych zabawy i warsztaty, dla starszych – korepetycje. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na nietypowe zajęcia.
Dzieci w wieku 8-14 lat mogą liczyć na nietypową zabawę. W podziemiach Starego Miasta odnaleziono nieznaną walizkę. Niestety, zamknięta jest na kłódkę, którą otworzyć może tylko poprawny szyfr. Co jest w walizce? Jedne legendy mówią, że jest to ukryta część skarbu Izraela Poznańskiego; inne, że to pierwszy zeszyt do nut Artura Rubinsteina. Mieszkańcy Starego Miasta opowiadają, że są to zaginione od 100lat przepisy na najlepsze bajgle w Królestwie Polskim. A może walizka kryje inną tajemnicę? By odkryć sekret ukryty w podziemiach Starego Miasta trzeba odnaleźć wskazówki ukryte w Centrum Dialogu na wystawie “Lodzer Misz Masz”. To dobra okazja do poznania historii wielokulturowej Łodzi i przygody pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Inną propozycją są zajęcia “Miasto Bałuty 2017”. Podczaskrótkiego warsztatu dzieci poznają największe, najmniejsze, najstarsze i najlepsze rzeczy, miejsca i atrakcje związane z Bałutami. Po wypełnieniu karty pracy i krzyżówki bałuckiej wezmą udział w turnieju Memory Bałuckiego.
Dla tych, którzy planują zdawać maturę z historii lub tylko interesują się historią XX wiekuprzygotowano sześćspotkań z łódzkimi historykami. Przedstawią oni wybrane problemy historyczne związane z XX wiekiem. W trakcie zajęć poruszone będą tematy związane z I i II wojną światową, historią PRL oraz Zimną Wojną. Elementem wszystkich zajęć będą prezentacje multimedialne oraz filmy dokumentalne. Zajęcie poprowadzą edukatorzy z Centrum Dialogu i nauczyciele łódzkich szkół.
Centrum mieści się przy ul. Wojska Polskiego 83.

Ławeczka na Piotrkowskiej – spektakl Fundacji Kamila Maćkowiaka
Pewnego ciepłego popołudnia, na jednej z łódzkich ławeczek, spotykają się przystojny mężczyzna i piękna kobieta. Przypadkowe spotkanie, rozmowa, flirt i zauroczenie Ławeczka na Piotrkowskiej to pierwszy dwuosobowy spektakl komediowy przygotowany przez Fundację Kamila Maćkowiaka.
W rolach głównych na scenie pojawią się Ewa Audykowska-Wiśniewska i Kamil Maćkowiak.Początkowo banalna historia o samotności i poszukiwaniu miłości przeradza się w intymną grę pozorów, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji, która prowadzi do zaskakującego dla wszystkich finału.
Ławeczka na Piotrkowskiej to sztuka osadzona w realiach Łodzi. Bohaterowie spotykają się na ul. Piotrkowskiej i właśnie tutaj, na jednej z miejskich ławeczek, toczy się akcja spektaklu. Dzięki temu widzowie mogą poczuć się jak przypadkowi świadkowie tej historii.
Spektakl rozpocznie się ogodz. 19 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych przy ul. Zachodniej 54/56.

Przygody Pędrka Wyrzutka. Spektakl i warsztaty dla dzieci
Teatr Pinokio zaprasza na działania warsztatowe inspirowane spektaklem Przygody Pędrka Wyrzutka. Spektakle odbędą się w niedzielę i w poniedziałek o godz. 12, po nich aktorzy zapraszają na warsztaty “KTO ja jestem? Twórcze autoportrety w poszukiwaniu siebie”.
Pędrek wyrusza na poszukiwanie swojej tożsamości. Przy okazji tej wędrówki uczy się, że sposobów widzenia i odczuwania świata jest bardzo wiele. Wiele jest też sposobów na zdefiniowanie siebie.
Po spektaklu zapraszamy na godzinny warsztat kreatywny Anny Mrozińskiej-Szmajdy, podczas którego zabawy plastyczne stają się punktem wyjścia do filozoficznej refleksji i stawiania pytań istotnych w procesie budowania tożsamości. Proponowane działania inspirować mają do przemyśleń i odkryć, a także do spostrzeżeń o procesie budowania własnego ja.
Spektakl w reż. Ewy Marii Wolskiejprzeznaczony jest dladzieci w wieku od lat 9.

Kino Przytulne ŁDK zaprasza na przegląd filmów z Paulem Newmanem
Lutowa propozycja kina to “Kotka na gorącym, blaszanym dachu” – ekranizacja klasycznego dramatu Tennessee Williamsa.
Członkowie rodziny sędziwego patriarchy z Południa – śmiertelnie chorego właściciela plantacji – spotykają się na jego prawdopodobnie ostatnim przyjęciu urodzinowym. Napięcie stopniowo narasta, gdyż wszyscy bliscy coraz śmielej wysuwają swoje roszczenia w stosunku do spadku. Jedynie Brick, młodszy syn gospodarza, nie chce jego majątku, jednak zarzuca ojcu, że nigdy go nie kochał.
Reżyseria: Richard Brooks.
Wykonawcy: Elizabeth Taylor, Paul Newman, Burl Yves, Jack Carson, Judith Anderson, Madeleine Sherwood.
Paul Leonard Newman (1925 – 2008) to amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, a także kierowca wyścigowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kolor pieniędzy (1987) w reż. Martina Scorsese. Rok wcześniej (1986) otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Ponadto był 8 razy nominowany do tej nagrody – za pierwszoplanowe role w filmach: Kotka na gorącym blaszanym dachu (1958), Bilardzista (1961), Hud, syn farmera (1963), Nieugięty Luke (1967), Bez złych intencji (1981), Werdykt (1982), Naiwniak (1994) oraz raz za drugoplanową rolę w obrazie Droga do zatracenia (2002). Zdobył dwa Złote Globy – za rolę w filmie Empire Falls (2005) oraz za reżyserię filmu Rachelo, Rachelo (1968). Oprócz tego był nominowany do tej nagrody 9 razy. Ma na swoim koncie m.in. nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA za rolę w Bilardziście (1961) oraz 4 nominacje, nagrodę na festiwalu w Cannes za rolę w filmie Długie, gorące lato (1958), nagrodę na festiwalu w Berlinie za Naiwniaka (1994), a także nagrodę Włoskiej Akademii Filmowej David di Donatello za znakomitą kreację w filmie Werdykt (1982).
Projekcje filmu odbędą się w sobotę 3 lutego o godz. 14:15 oraz w poniedziałek 5 lutego o godz. 18:30 w Kinie Przytulnym w Łódzkim Domu Kultury.