Dzień Walki z Rakiem w szpitalu im. Kopernika
W Łódzkim Centrum Onkologii odbywają bezpłatne konsultacje, badania a także zajęcia poświęcone profilaktyce nowotworowej. W ramach badań można skorzystać między innymi z USG piersi, mammografii, badań ginekologicznych a także badań prostaty.
Łódzkie centrum, przy ul. Paderewskiego 4, zaprasza również na kulinarne zajęcia poświęcone profilaktyce nowotworów. Siedmiu Wspaniałych i Parszywa Dwunastka to warsztaty o produktach sprzyjających rozwojowi nowotworu i zapobiegających rakowi. W ramach zajęć ruchowych pod okiem instruktorów można także uczestniczyć w warsztatach tanecznych, i jodze.
Od godz. 11 do 17 w przychodni przyjmują lekarze onkolodzy.
Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej – wynika z analizy przygotowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w Europie, jednak umieralność jest dużo wyższa. – W Polsce najgroźniejszy okazuje się rak płuca i jelita grubego, a dodatkowo wśród mężczyzn rak prostaty i pęcherza moczowego, a wśród kobiet raki piersi i jajnika – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. – Każdego roku Polska z powodu nowotworów traci miasto wielkości Legnicy – dodaje.
Według NIK w kolejnych latach zachorowalność na choroby onkologiczne wzrośnie, co jest efektem starzenia się społeczeństwa. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe występuje bowiem u osób po 60. roku życia.
Z kolei rezultaty leczenia nowotworów w Polsce są według NIK nadal niezadowalające. Placówki zajmujące się leczeniem nowotworów są rozproszone, brakuje ośrodków specjalizujących się w leczeniu określonych typów nowotworów. Wydatki na ochronę zdrowia, w tym na onkologię należą do niższych w Unii Europejskiej.
Według NIK jednej trzeciej zachorowań na raka można byłoby zapobiec wyłącznie dzięki profilaktyce. Chodzi między innymi o zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie palenia tytoniu, spożywania alkoholu, ale również zmianę niewłaściwej diety, która prowadzi do nadwagi.
Przygotowana przez NIK analiza powstała na bazie 32 kontroli koordynowanych przez Izbę oraz raporty ekspertów i instytucji zewnętrznych.