Wtorek, 30 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Zimowe wariowanie, czyli “feriowanie” w muzeum
Już po raz piąty Muzeum Miasta Łodzi zaprasza dzieci, które spędzają zimową przerwę międzysemestralną w mieście, na zajęcia edukacyjne.
Pierwsze spotkanie pod tytułem Pałacowy alfabet odbędzie się już we wtorek, akolejneodbywać się będą przez oba tygodnie ferii (30.01-09.02.2018), od wtorku do piątku w godz. 10:30-12:00. Wstęp na zajęciakosztuje symboliczną złotówkę. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy odbywają się pod numerem: 42 254 90 11 lub mailem: edukacja@muzeum-lodz.pl.

Ramki pełne wspomnień w Manufakturze
Ferie zimowe to okres niezliczonej ilości zdjęć wykonywanych podczas szusowania wgórach na nartach lub zjeżdżania z górki na sankach. Warto wywołać choć kilka z nich, umieścić w ramce i zawiesić na ścianie lub postawić na biurku. W trakcie zajęćdzieci nauczą się ozdabiać – najróżniejszymi technikami -ramki.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci powyżej 5 roku życiabędą prowadzone w godz. 13:00 15:00

CHARLIE KOCHA KOBIETY: Plan B
W obsadzie filmu Kongi Dębskiej “Plan B” znaleźli się: Kinga Preis, Marcin Dorociński, Edyta Olszówka, Roma Gąsiorowska, Krzysztof Stelmaszczyk i inni. Na ekranie zobaczymy również jedną z najbardziej utalentowanych młodych polskich aktorek. Małgorzata Gorol już stała się cenioną aktorką teatralną. Najpierw przez trzy lata można było oglądać ją na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, a od zeszłego roku zasiliła ekipę Teatru Starego w Krakowie. Jej “Plan B” nastawiony jest na pokonanie alienacji, z jaką mierzy się całe pokolenie współczesnych trzydziestolatków.
Kino Charlie, godz. 20.00

Wystawa Ewy Braun w Muzeum Kinematografii
Ewa Braun współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi. Zdobyła Oscara za dekoracje do wnętrz do “Listy Schindlera”. W Muzeum Kinematografii w Łodzi można oglądać wystawę, prezentującą jej dorobek.
Większość filmów, przy których pracowałam, to były tzw. filmy z epoki, w których oprawa scenograficzna stanowiła istotną rolę podkreślała Ewa Braun. Pełniąc obowiązki dekoratora wnętrz, musiałam się zmierzyć z różnorodnością wyzwań, od wykreowania przekonującej wizji rzymskiej uczty w domu patrycjusza, realiów życia ostatnich Jagiellonów, czy dworskich i mieszczańskich salonów aż do odtworzenia trudnej rzeczywistości okupacyjnej czy peerelowskiej. Doświadczenia te nauczyły mnie, że wyposażyć wnętrza zgodnie z potrzebami scenariusza to nie wszystko. Prawdziwym twórczym wkładem jest nadanie wnętrzom wyrazistego i indywidualnego charakteru.
Największym sukcesem w karierze zawodowej Ewy Braun jest Oskar za dekoracjęwnętrz do Listy Schindlera (1994) w reżyserii Stevena Spielberga, którego z rąk Toma Hanksa odebrała razem ze scenografem Allanem Starskim.
Ewa Braun jest nie tylko praktykiem, ale także wykładowczynią w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie od 2003 roku prowadzi autorski warsztat scenograficzno-kostiumowo-charakteryzatorski dla studentów Wydziałów Reżyserii, Operatorskiego i Aktorskiego, wykłada również w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Pod jej opieką artystyczną powstało ponad 100 etiud studenckich. Braun zasiadała również w jury ważnych festiwali i imprez filmowych oraz modowych. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
