Wartoprzeczytać
Środa, 24 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Spektakl “Dobry Wieczór Państwu” w Teatrze Nowym w Łodzi
Dobry wieczór Państwu to autoironiczny spektakl autorstwa Krzysztofa Materny. Autor prezentuje swój stosunek do zalewającej nas głupoty medialnej i estradowej. W spektaklu towarzyszy mu aktorka Olga Bołądź.

SpektaklDobry wieczór Państwuopowiada anegdoty z życia estradowego. Autor ironizuje na temat celebrytów i gwiazd. Krzysztofowi Maternie na scenie towarzyszy asystentka, grana przez Olgę Bołądź. Jest ona przedstawicielką młodego pokolenia, której świat i wiedza oparta jest głównie na informacjach z internetu.
Początek spektakluśroda 24 stycznia,godz. 19.00,Teatr Nowy w Łodzi.
Kwintet dęty KWINTESENCJA w Teatrze Muzycznym w Łodzi
Kwintet tworzą absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej, na co dzień pracownicy Teatru Muzycznego w Łodzi i placówek edukacyjnych.

Pomysł na zespół narodził się kilka miesięcy temu. Założeniem była odskocznia repertuarowa. Członkowie zespołu sięgają po muzykę rozrywkową. Siłą napędową jest dla nich swing i jazzowa harmonia.
Kwintet dęty KWINTESENCJA tworzą: Fryderyk Bodzianowski, Emil Nocuń Marcin, Wojsznarowicz Wojciech, Wolniak Bernard Zdonek
Początek środa 24 stycznia, godz. 19.00, scena kameralna Teatr Muzyczny w Łodzi.
Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Centrum Dialogu
Od 23 do 29 stycznia, w Centrum Dialogu w Łodzi, w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbędzie się szereg wydarzeń.

//23 stycznia2018 r. // wtorek // 17.30
Otwarcie wystawy Obecnie nieobecni – Currently absent”
Projekt Obecnie nieobecni – Currently absent to ogólnopolski projekt historyczno-fotograficzny dotyczący cmentarzy żydowskich, po których nie pozostał żaden materialny ślad. Członkowie grupy tworzący projekt przygotowali przeźroczyste macewy realistycznych rozmiarów z inskrypcjami typowymi dla żydowskich nagrobków. Z tak powstałą instalacją odwiedzają cmentarze żydowskie i fotografują macewy, wśród tego co dziś można zobaczyć na pokirkutowych terenach. Przeźroczystość macew ma pokazać niewidzialną obecność zniszczonej kultury i społeczności żydowskiej, a przejrzyste macewy niczym duchy przeszłości staną w środku współczesnej codzienności.
Akcja ma pokazać, że Polska do czasów okupacji przez III Rzeszę była miejscem, w którym od wielu pokoleń Żydzi mieli swój dom a dziś podejmowane są działania by te tysiąc lat historii przywrócić do powszechnej świadomości.Wystawa w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana to tylko część fotografii wykonanych w województwie łódzkim.
//23 stycznia2018 r. // wtorek // 18.00
Dziennik Rywki Lipszyc z getta łódzkiego // spotkanie o książce
Zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi na spotkanie poświęcone Dziennikowi Rywki Lipszyc spisanemu w getcie łódzkim.
W spotkaniu weźmie udział autorka opracowania Dziennika Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich / Center for Jewish Research
Prowadzenie spotkania: dr Michał Trębacz z Centrum Badań Żydowskich / Center for Jewish Research i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
//24 stycznia2018 r. // środa // 18.00
W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej // Pokaz Filmu
Jest to prawdziwa i niesamowita opowieść o Irenie Sendlerowej oraz grupie młodych Polek, które ryzykowały życie i uratowały od zagłady ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci z warszawskiego getta w okupowanej przez nazistów Polsce podczas II wojny światowej. W filmie 95-letnia Irena Sendlerowa opowiada historię tamtych czasów, którą przez wiele lat trzymała w tajemnicy.
//27 stycznia2018 // sobota // 15.30
Otwarcie wernisażu fotograficznego Tadeusza Rolke. Spotkanie z autorem
//27 stycznia2018 // sobota // 17.30
FESTIWAL ŻYDOWSKIE MOTYWY PREZENTUJE WYTRWAŁOŚĆ reż. Małgorzata Imielska
Historia o nieprzemijającej rozpaczy i nieustannym zmaganiu się by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Ben Barenholtz, słynny producent i dystrybutor związany z amerykańskim, niezależnym przemysłem filmowym konfrontuje się z osobistym doświadczeniem Zagłady.
//28 stycznia2018 // niedziela // 16.00
Stanisława Leszczyńska-położna która przyjęła 3 tyś porodów w Auschwitz. Spotkanie z Marią Stachurską, autorką filmu POŁOŻNA.
//29 stycznia2018 // poniedziałek // 17.0
wykład dr Adama Sitarka “Auschwitz – Birkenau. Historia i pamięć”
Niebostański Dyskusyjny Klub Książki
Klubokawiarnia Niebostan zaprasza na spotkanie Niebostańskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Powieścią o której będzie rozmowa będzie “Jezioro Bodeńskie” Stanisława Dygata. Formuła spotkania jest otwarta.
Początek środa 24 stycznia, godz 19.00, Klubokawiarnia Niebostan Piotrkowska 17.