Łodzianin Roku 2017. Ostatni dzień głosowania
Jeszcze tylko dziś można głosować i wybierać Łodzianina Roku. Plebiscyt organizowany przez Radio Łódź na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny naszego miasta, po raz pierwszy odbył się ćwierć wieku temu. Tegorocznymi partnerami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP Oddział w Łodzi, Express Ilustrowany i TVi LODMAN.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Finał Łodzianina Roku | audio (m4a) audio (oga) | |
Łodzianin Roku 2017 | audio (m4a) audio (oga) |
Laureatem konkursu zostaje osoba, która w opinii łodzian, poprzez swoje działania na rzecz miasta, najbardziej zasłużyła na tak szczególne wyróżnienie.
Kapituła Plebiscytu wyłoniła finałową piątkę kandydatów do tytułu Łodzianin Roku 2017
Sławomir Fijałkowski
Od niemal 30 lat związany z animacją kultury. Założyciel kina Charlie, pomysłodawca Forum Kina Europejskiego Orlen “Cinergia”, prezes Stowarzyszenia “Łódź Filmowa”.Kino Charlie istnieje od 1994 roku, w jego repertuarze znajdziemy najambitniejsze, najciekawsze i często niszowe produkcje. “Chcemy być latarnią dla widzów”, deklaruje Fijałkowski. Z kolei Forum Kina Europejskiego Cinergia, które organizuje od pierwszej edycji, czyli od 1992 roku, to jeden z najstarszych festiwali w Polsce, doskonała wizytówka kulturalna Łodzi. Oprócz seansów odbywają się wtedy spotkania z twórcami, koncerty, wystawy, seminaria i pokazy mody. Wszystkie te działania sprawiają, że nasze miasto wciąż jest uważane za filmową stolicę Polski.
Adam Kszczot
Gwiazda sportu. Jego specjalizacja to bieg na 800 metrów. Uczestnik igrzysk olimpijskich, wielokrotny reprezentant Polski. W 2017 roku na Mistrzostwach Świata w Londynie zdobył srebrny medal, zaś na Mistrzostwach Europy w Belgradzie złoty. Urodzony w Opocznie, od lat związany z Łodzią, którą nazywa swoim miastem rodzinnym. Wyczerpujące treningi nie przeszkodziły mu w ukończeniu studiów na Politechnice Łódzkiej. Jeżeli ktoś pyta Adam Kszczota o najważniejszą życiową maksymę, zazwyczaj słyszy: “Ciężko pracuj”. Wspomniana przez sportowca pracowitość, obok wielkiego talentu i determinacji w zdobywaniu założonego przez siebie celu, budują wizerunek Polski potęgi w lekkiej atletyce.
Ewa Pilawska
Absolwentka teatrologii. Od 1995 roku pełni funkcję dyrektora Teatru Powszechnego w Łodzi. Twórczyni Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnychi Nieprzyjemnych – jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.Z inicjatywy Ewy Pilawskiej powstał “Teatr dla niewidomych i słabo widzących” – projekt realizowany we współpracy ze Związkiem Niewidomych w Łodzi. Podczas spektakli akcentuje się szczegóły dźwiękowe, zaś dekoracje i kostiumy dostają formę symboliczną. Ewa Pilawska organizuje również przedstawienia dla osób bezrobotnych, dzięki czemu widzowie pozostający bez zatrudnienia mogą kupić bilet za symboliczną złotówkę. “Bo nie wolno gubić ducha ludzi, którzy znaleźli się w kłopotliwej sytuacji materialnej” – wyjaśnia.
Jarosław Suchan
Historyk sztuki, krytyk i kurator. Z pochodzenia krakowianin, od 2006 roku dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Chciałby, żeby łodzianie mieli poczucie, że muzeum jest “ich miejscem”. Pomysłodawca wydarzenia pod nazwą Rok Awangardy. Dzięki tej inicjatywie w 2017 roku ponad 50 instytucji promowało sztukę XX wieku. W całym kraju odbywały się wystawy, koncerty i prelekcje. “Awangarda to zjawisko nie zawsze rozumiane”, uważa Jarosław Suchan. Dodaje, że wiele osób sytuuje ją na obrzeżach kultury, nie zdając sobie sprawy, jak wielki miała wpływ nie tylko na sztukę, ale na całe nasze życie. Łódź jest dla niego nie tylko stolicą awangardy, ale również fascynującym, pobudzającym wyobraźnię, wspaniałym miastem.
Sławomir Wiak
Rektor Politechniki Łódzkiej, z Łodzią związany od czasów studenckich. W 2002 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Specjalności naukowe profesora Wiaka to informatyka oraz elektrotechnika.Obowiązki dydaktyczne łączy z pracą naukowo-badawczą, jest silnie zaangażowany w proces jednoczenia środowiska akademickiego. Postuluje odejście od kształcenia masowego w kierunku, jak najlepiej pojętego, kształcenia elitarnego. W rozmowie z dziennikarzem Radia Łódź wyjaśnia: “Dzisiaj musimy myśleć o jakości. Jakość oznacza, że silnie indywidualizujemy tok kształcenia nakierowany na odbiorcę, a tym odbiorcą jest student”. Pytany, w jaki sposób udaje mu się połączyć pasje: naukową, zawodową i społeczną z życiem rodzinnym, odpowiada: “praca jest przyjemnością”.
Jak głosować?
Wysyłając SMS pod numer 71601 (za 1 zł netto), wpisując hasło plebiscytoraznazwisko (rozpoczynając je wielką literą) wybranego kandydata, wstawiając w środku kropkę, czyli np.:plebiscyt.Fijałkowski,plebiscyt.Kszczot,plebiscyt.Pilawska, plebiscyt.Suchan lub plebiscyt.Wiak.
Głosować można także przez internet, na stronie www.lodzianinroku.pl
Gala Finałowa, podczas której poznamy nazwisko laureata, odbędzie się 24 lutego 2018 roku w Muzeum Miasta Łodzi.