Czwartek, 18 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Nagrody dla laureatów X edycji konkursu im. T. Makowskiego
Podczas gali zostaną rozdane Statuetki Ambasadora Łódzkiego Plastyka. Otrzymają je absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im T. Makowskiego w Łodzi, uznani dziś artyści.
W uroczystości weźmie udziałprof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Zdzisław Bujanowski, dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a także przedstawiciele władz miasta. Po gali przewidziany jest wernisaż prac laureatów oraz tych zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej.
Gala rozpocznie się ogodzinie 13.00 w Auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego.

Pierwszy wykład o wolności w Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Rok 2018 w sposób szczególny poświęcony jest setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.To wyjątkowy moment by pochylić sięnad pojęciem wolności. Czym jest wolność? Jak rozumiano ją przed wiekami, a jak może być rozumiana teraz? Jakie są jej granice i w jakich przestrzeniach się porusza? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście.
Pierwszy wykład o wolności poświęcony zostanierozumieniu “wolności” w antyku. Powędrujemy do korzeni ludzkiej cywilizacji, aby zobaczyć jak nasi przodkowie przez tysiącami lat rozumieli wolność.
W niezwykłą wędrówkę zabierze nas dr Andrzej Kompa – starożytnik, bizantynolog, wykładowca akademicki, prodziekan ds. jakości nauczania Wydziału Filozoficzno-HistorycznegoUŁ.
Spotkanie rozpocznie się godz. 18:15w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, ul.Gdańska 13.

Socrealizmy i modernizacje: Jak pisać historię sztuki i architektury powojnia?
Socrealizm jest jednym z najbardziej newralgicznych i zarazem problematycznych okresów współczesnej historii sztuki. Praktyki artystyczne twórców powojnia ujmowanebyły często wkategorie “współpracy” lub “oporu”. To okres, w którym wdrażano szeroko zakrojony program upowszechniania kultury, tworzono lub otwierano na nowo i rozwijano instytucje związane ze sztuką (w
tym Muzeum Sztuki w Łodzi), a jednocześnie usiłowano je poddać daleko idącej presji ideologicznej.Totakże czas, gdy różnorakie tradycje i praktyki związane ze sztuką oraz architekturą nowoczesną były negocjowane w nowych uwarunkowaniach.
Punktem wyjścia do dyskusji w Muzeum Sztuki (MS2) będzie książka “Socrealizmy i modernizacje” pod redakcją Aleksandry Sumorok i Tomasza Załuskiego (wyd. ASP im. W. Strzemińskiego w
Łodzi).
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w ms2, ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna.

Odtwarzanie minionych światów”. Wystawa Ewy Braun w Muzeum Kinematografii
Ekspozycja prezentuje dorobek scenografki, projektantki kostiumów i laureatki Oscara za dekoracje wnętrz do Listy Schindlera”.
Ewa Braun współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi. Włódzkiej Szkole Filmowej prowadzi autorski Warsztat scenograficzno-kostiumowo-charakteryzatorskidla studentówwydziałów Reżyserii, Operatorskiego i Aktorskiego. Pod jej opieką artystyczną powstało ponad 100 etiud studenckich.
Wystawę można oglądać w Muzeum Kinematografii do 1 lutego
