Sobota i niedziela, 13-14 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Odsłonięcie gwiazdy Zdzisława Szostaka
Gwiazda – dedykowana jednemu z najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów – zostanie odsłonięta 13 stycznia o godz. 13 w Łódzkiej Alei Sław przy ulicy Piotrkowskiej.
Zdzisław Szostak silnie związany jest z łódzkim środowiskiem artystycznym. W latach 1971-1987 był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej włódzkiej filharmonii i pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych tej instytucji. Chcąc uczcić dorobek postaci tak ważnej dla naszego miasta i polskiej kultury, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina jeszcze w 2016 r. rozpoczęła starania o wmurowanie przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy Łodzi specjalnej płyty,upamiętniającej jego twórczość i dokonania artystyczne.
– Wspaniale, że w tak uroczysty sposób zostanie uhonorowana osoba o kluczowym znaczeniu dla artystycznego emploi Filharmonii Łódzkiej, a przede wszystkim znakomity dyrygent i kompozytor muzyki kameralnej, symfonicznej, chóralnej oraz filmowej – mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. Zdzisław Szostak to osoba, która nieodmiennie wywołuje aplauz symbolizujący wielki szacunek dla tego artysty. To postać, po którą Filharmonia Łódzka sięga zawsze, gdy mówi o historii, ale również gdy szuka inspiracji na przyszłość – dodaje Tomasz Bęben.
Gwiazda Zdzisława Szostaka wmurowana zostanie w Alei Sławy obok gwiazd znanych aktorów, reżyserów, operatorów i scenografów. Wydłuży zatem listę nazwisk widniejących na charakterystycznym łódzkim pomniku upamiętniającym wybitne osobistości zasłużone dla kinematografii także twórców muzyki filmowej, wśród których znaleźli się m.in. Henryk Kuźniak, Wojciech Kilar czy Piotr Hertel. Zdzisław Szostak z pewnością zasługuje, by do tego zacnego grona dołączyć, ponieważ pod jego batutą wykonano nagrania ścieżek dźwiękowych do około 200 produkcji filmowych. Sam skomponował muzykę do 40 z tych obrazów, w tym do 20 filmów fabularnych. Wśród nich wymienić należy takie tytuły jak: Aria dla atlety, Królowa Bona, Limuzyna Daimler-Benz, Księga Wielkich Życzeń, Listy miłosne.
Artysta gwiazdę odsłoni osobiście w najbliższą sobotę – w dniu swoich 88 urodzin – o godz. 13:00.
W ceremonii, oprócz samego Laureata, uczestniczyć będą muzycy Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej, zaproszeni goście, łódzcy melomani, a także rodzina
i przyjaciele kompozytora.
Wyjątkowy Koncert Kolędowy “Betlejem w Łodzi”
Zaśpiewanych zostanie ponad 30 kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmią w nowych i oryginalnych aranżacjach.
Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej estrady, m. in.: Natalia Kukulska, Igor Herbut, Kasia Moś, Daria Zawiałow, Mietek Szcześniak, Beata Bednarz, Mate.O, Agnieszka Musiał, Adam Krylik oraz Dana Vynnytska. Wokalistom będzie towarzyszyć AUKSO – jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, która od ponad 20 lat jest wizytówką Polski na świecie. Ponadto specjalnie na Betlejem w Polsce 2017/2018 zostanie stworzony międzynarodowy zespół muzyczny, w skład którego wejdą wybitni instrumentaliści.
Na scenie będzie można podziwiać również niezwykłe duety. Wokalistom będzie towarzyszyć także chór, czyli około 100 tysięcy widzów, którzy podczas koncertów oddadzą się wspaniałemu entuzjazmowi wspólnego kolędowania. Będzie ono rozbrzmiewać bożonarodzeniową radością przez ponad 2 godziny.
Koncert odbędzie się w Atlas Arenie o godz. 18.00
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Teatrze Nowym
Jeszcze zanim oficjalnie wystartuje tegoroczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, na specjalny koncert zaprasza Teatr Nowy. W sobotę (13 stycznia) o godzinie 19 wystąpią tam: The Gospel Time, Chór Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Mirosław i Łukasz Karuudowie, Grupa Teatralna Cogito oraz Dizzy Boyz Brass Band. Wstęp na koncert jest darmowy.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2018 w Łodzi
Koncerty, pokazy, pikniki i wiele innych atrakcji czeka na łodzian w ramach 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Główne obchody będą się odbywały na rynku Manufaktury i ulicy Piotrkowskiej. Atrakcji nie zabraknie również na al. Piłsudskiego i w Galerii Łódzkiej.
Szczegółowy plan wydarzeń w ramach 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdziesz tutaj.
3.Bieg Morsa i wielkie morsowanie w Sulejowie
Do zabawy zgłosiło się ponad 260 osób z całej Polski. Wydarzenie połączone będzie z licytacją na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
– Przyjeżdżają do nas morsy z ponad 60 miejscowości, m.in. z Krakowa, Wrocławia i Wejherowa. Zgłosiło się ponad 50 klubów, które w najbliższą niedzielę w Sulejowie będą morsować w naszej Pilicy – tłumaczy organizator wydarzenia, Marcin Suszka z klubu sportowego Amber.Dodaje, że jestwiele plusówzimowych kąpieli – Przede wszystkim uodparniamy się na zwykle przeziębienia. Od kiedy morsuję nie zdarzyło mi się, żeby jakaś choroba złożyła mnie do łóżka.
3. Bieg Morsa odbędzie się w Sulejowie w najbliższa niedzielę, 14 stycznia. Spotkanie rozpocznie się o 10.00 na stadionie miejskim. Bieg wystartuje o 11.00. Jego trasę wyznaczono wokół terenów ośrodków wypoczynkowych w Sulejowie. Po biegu odbędzie się rozgrzewka, a po niej wejście do wody. Po wszystkim na stadionie miejskim odbędzie się licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.