Piątek, 12 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Bękarty Strzemińskiego w Akademii Sztuk Pięknych
Po obchodach roku awangardy, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zachęca do nieco innego spojrzenia na twórców sztuki nowoczesnty, . Jest to ekspozycja pedagogów łódzkiej ASP oraz jej absolwentów, która z założenia dystansuje się zarówno wobec tradycji uczelni.
Prezentuje też postawy artystyczne, które w ramach dotychczasowych wystaw nie wpisały się w kontekst spadkobierców, spuścizny zarówno po patronie uczelni jak i postaci Katarzyny Kobro.
Wernisaż, godz. 12.00 do Galerii Kobro ASP (Łódź ul. Wojska Polskiego 121)
Noc Biologów w Łodzi
W wydarzeniu wezmą udział 32 ośrodki w Polsce jak szkoły wyższe, ogrody zoologiczne i botaniczne, inne jednostki naukowo-badawcze, w tym jedyna placówka w Łodzi – Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Większość wydarzeń odbędzie się w budynku D, przy ul. Pomorska 141/143 – wejście od ulicy Matejki, niektóre w budynku A, przy ul. Banacha 12/16.
Warsztaty, wykłady, pokazy, gry i zabawy oraz prelekcje potrwają od godz. 17 do 22.
Koncert Karnawałowy wFilharmonii Łódzkiej
Drugi z karnawałowych koncertów będzie koncertowym wykonaniem opery Poławiacze pereł Georgesa Bizeta. Libretto opery, która swoją premierę miała w 1863 roku, opowiada historię miłosnego trójkąta. Melomanii będą mieli okazję prześledzić losy dwóch mężczyzn zakochanych w jednej pięknej kobiecie, odkryć tajemnice z przeszłości i rozwiązać niedokończone sprawy z przeszłości głównych bohaterów opowieści osadzonej w egzotycznej scenerii Cejlonu. Choć w czasach Bizeta krytyka bezlitośnie rozprawiła się z dziełem, dziś weszło ono do repertuaru światowych scen.
W Filharmonii Łódzkiej melomani będą mieli okazję skupić się na muzycznej warstwie Poławiaczy pereł. Wystąpią soliści i Orkiestra Symfoniczna FŁ, którą poprowadzi Paweł Przytocki.
Filharmonia Łódzka,Narutowicza 20/22, godz. 19.
“Co poeta ma na myśli. Akademia Interpretacji Sztuki”
W cyklu “Co poeta ma na myśli. Akademia Interpretacji Sztuki” swoją twórczość przedstawi Piotr Grobliński – poeta, dziennikarz, publicysta kulturalny, prowadzący cykl spotkań w ramach Akademii.
Zapraszamy do Centrum Kultury Młodych, ul.Lokatorska 13, godz. 18.30