Czwartek, 11 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
76. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt-Getto
Historia obozu dla Romów zorganizowanego w getcie łódzkim, to jedna znajtragiczniejszych kart w historii miasta. Na rozkaz okupacyjnych władz niemieckich jesienią 1941 r. wydzielono zterenu getta tzw. obóz cygański Zigeunerlager. Uwięziono w nim ponad 5 tysięcy Romów i Sinti, głównie dzieci, przywiezionych do Litzmannstadt zBurgenlandu, austriacko-węgierskiego pogranicza.
Otoczony podwójnymi zasiekami obóz stał się dla tej ludności miejscem ogromnych cierpień. Na skutek fatalnych warunków sanitarnych, ogromnego zatłoczenia, braku żywności, zimna i braku dostępu do lekarstw bardzo szybko w obozie wybuchła epidemia tyfusu, która zabiła ponad 700 osób. Na rozkaz niemieckich władz od 5 stycznia 1942 r. rozpoczęto akcję likwidacyjną obozu jego więźniów wywieziono do ośrodka zagłady w Kulmhof (Chełmno nad Nerem). Nie ocalała ani jedna osoba.
Na terenie byłego obozu ocalało kilka budynków, wśród nich dawna kuźnia, w której pod opieką Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi znajduje się ekspozycja poświęcona historii miejsca. Przed budynkiem znajduje się pomnik dedykowany zamordowanym Romom przed którym co roku, w styczniu organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary obozu.
Uroczystości główne:
11:00 uroczystości upamiętniające likwidację tzw. obozu cygańskiego w getcie w Litzmannstadt.
Miejsce: Kuźnia Romów Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 84.
Wydarzenia towarzyszące:
12:00 zajęcia edukacyjne dla młodzieży pt.Roma i Sinti w czasie II wojny światowej. Obóz Cygański w Litzmannstadt Getto (1941-1942), prowadzenie Szymon Pawlak.
Rezerwacje:rezerwacje@centrumdialogu.com.
17:30 prezentacja makiety tzw. obozu cygańskiego przygotowanej przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, prowadzenie Izabela Terela.
Makietę będzie można oglądać w dniach 5-21 stycznia 2018 r. w godzinach otwarcia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
18:00 wykład pt.Porajmos zagłada Romów w getcie łódzkim 1941/1942, prowadzenie dr Adam Sitarek.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83. Wstęp wolny.

Prezentacja albumu poświęconego generałowi Hallerowi
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na prezentację albumu pt. Generał Józef Haller 1873-1960″. W spotkaniu wezmą udział autorzy publikacji: Krzysztof Kaczmarski, Wojciech J. Muszyński oraz Rafał Sierchuła.
Józef Haller to nie tylko legendarna Błękitna Armia, powrót Kresów, historyczne zaślubiny z Bałtykiem czy Armia Ochotnicza w 1920 r., ale całe życie poświęcone Polsce. To także służba parlamentarna w II Rzeczypospolitej, wspieranie jej odbudowy oraz działalność na emigracji po 1939 r. Prezentowany album wspólne dzieło Instytutu Pamięci Narodowej i Wojskowego Biura Historycznego im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego ma za zadanie przywrócić pamięć o jednym z ojców naszej niepodległości.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Łódź, ul. Gdańska 100/102, sala konferencyjna.

Debora Vogel dzisiaj – dyskusja wokół wystawy
Celem dyskusji – towarzyszącej wystawie – jest zobaczenie twórczości Debory Vogel w perspektywie powojennej, w tym również postmodernistycznej humanistyki. Dyskusja ma umożliwić zastanowienie się nad tym, na ile refleksja Vogel jest dziś żywa, gdzie są jej martwe punkty. Również nad tym, co pozostaje z historycznego kontekstu twórczości Vogel.
Dyskusja rozpocznie się o godz. 18.00 w ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Wystawa “Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” w EC1 w Łodzi
Ponad 70 eksponatów zawiera wystawa “Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”. Wcześniej gościły one m.in. w Paryżu, Monachium i Londynie. Od dzisiaj (24 listopada) można je oglądać w łódzkiej EC1.
Na wystawę składasię na ponad 70 eksponatów, które prezentują Leonardo da Vinci jako inżyniera, naukowca i wynalazcę. W EC1 zobaczymy m.in.: historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej. – Ekspozycja podzielona jest nakilka części. Pokazana zostanie sylwetka Leonardo Da Vinci na tle epoki, następnie takie działy jak: przekształcanie ruchu, przygotowania do wojny, różnego rodzaju studia dotyczące fortyfikacji, projekty bronii uczenie się od natury -mówi Paweł Żuromski z Centrum Nauki i Techniki EC1.
Międzynarodowa wystawa zostanie wzbogacona o polskie wątki, w tym prezentację zrekonstruowanego biopleografu Kazimierza Prószyńskiego.
Wystawę można odwiedzać do 3 czerwca 2018 roku.