“Przebudzenie wiosny”. Spektakl dyplomowy studentów łódzkiej Szkoły Filmowej [ZDJĘCIA]
Spektakl reprezentował Szkołę Filmową w Łodzi podczas Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Maroko. Z Festiwalu wrócił aż z trzema nagrodami – za najlepszą kreację żeńską, za najlepszą reżyserię oraz najlepszą scenografię.
Frank Wedekind napisał Przebudzenie wiosny w 1891 roku. Zbulwersował krytyków, do premiery nie doszło. Przez piętnaście kolejnych lat cenzura skutecznie się nim opiekowała. Spektakl wystawiony w 1906 roku szokował bezkompromisowym oskarżeniem ówczesnej obyczajowości. Dziś tekst już nie szokuje jednak mimo swoich ponad stu lat nada porusza aktualnością.
– Pokazujemy proces inicjacji seksualnej, bolesnego wykluwania się tożsamości młodych ludzi. To proces nieunikniony, zawsze bolesny, dla wielu wręcz ekstremalny. Budzimy się wybuchamy, jak wybucha WIOSNA z tytułu Wedekinda mówi Kuba Kowalski, reżyser spektaklu, absolwent reżyserii teatralnej w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych (dawna PWST). Naszych bohaterów karze się za to, kim są, za coś, na co nie mają wpływu, za ich własną naturę dodaje Adrian Brząkała z obsady spektaklu Mówimy o problemie inicjacji seksualnej, ale ten tekst można interpretować szerzej kultura i różnorodne normy, które wypracowało społeczeństwo starają się panować nad tym, co naturalne.
Kuba Kowalski, reżyser Przebudzenia wiosny był asystentem m.in. Bogdana Hussakowskiego i Krystiana Lupy. Reżyserował na wielu polskich scenach teatralnych m.in. w Teatrze Wybrzeże, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, czy Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie. Na scenie Teatru Studyjnego w Łodzi spotyka się ze studentami aktorstwa ludźmi z tego samego pokolenia. To dla mnie bardzo ciekawe spotkanie na początku drogi zawodowej brak im maniery, brak gotowych rozwiązań, stan nie wiem który nam towarzyszy na próbach otwiera nas jako twórców dodaje reżyser.
Informacje Teatru Studyjnego w Łodzi.