Środa, 30 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Obój kontra fagot [muzyka]
73 kandydatów z Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Ukrainy, USA i Wenezueli weźmie udział w V Międzynarodowym Akademickim Konkursie Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy.
Trzyetapowy konkurs odbędzie się między 30 kwietnia, a 6 maja w Akademii Muzycznej w Łodzi i będzie rozegrany w dwóch kategoriach: oboju i fagotu.
Uczestników oceniać będzie jury złożone z uznanych artystów i profesorów z Polski i z zagranicy. Są to: Bogumił Gadawski – przewodniczący jury (UMFC Warszawa), Jerzy Kotyczka (AM Kraków, AM Łódź), Krzysztof Kamiński (AM Łódź), Janusz Kopczyński (AM Łódź), Józef Raatz (AM Gdańsk), Zygmunt Tlatlik (AM Katowice) oraz David Cowley (BBC National Orchestra of Wales) i Kirill Sokolov (Konserwatorium w Sankt Petersburgu).
Od 1 do 4 maja przesłuchania będą odbywały się w salach kameralnych Pałacu Akademii Muzycznej (ul. Gdańska 32). Finałowy etap zostanie rozegrany we wtorek 6 maja w Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej 2a.
Otwarcie konkursu, przesłuchania trzech etapów oraz koncert laureatów są otwarte dla publiczności. Organizatorem Konkursu jest Katedra Instrumentów Dętych i Perkusyjnych łódzkiej Akademii Muzycznej.
Program konkursu:
OTWARCIE KONKURSU I KONCERT INAUGURACYJNY
30 kwietnia, środa, godz. 18.00, wstęp wolny
Akademia Muzyczna w Łodzi, ul. Gdańska 32, Sala koncertowa
wykonawcy
Agata Piotrowska-Bartoszek – obój
Dorota Cegielska – fagot
Tomasz Bartoszek – fortepian
program
André Previn – Trio na fortepian, obój i fagot
Filmowa środa dla seniora
Kino Charlie przygotowało trzy filmowe propozycje dla seniorów.
13:00 Karol, który został Świętym, reż. Grzegorz Sadurski, Orlando Corradi
13:20 Oh Boy!, reż. Jan Ole Gerster
14:20 Salvo Ocalony ,reż. Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
Urban Tribes. Tydzień z Kulturą Niezależną [festiwal]
Kultura alternatywna przez tydzień będzie królować w Łodzi.
Od 26 kwietnia do 3 maja w Łodzi organizowana będzie kolejna edycja Urban Tribes – Festiwalu Kultury Niezależnej. To festiwal jednoczący przedstawicieli kultury alternatywnej: street artu, prospołecznych działań muzyków, fotografów, plastyków i innych aktywistów.
Główną ideą przedsięwzięcia jest stworzenie okazji do zaistnienia twórców i zyskania szerszego grona odbiorców. Zaplanowano 86 wydarzeń na terenie Widzewskiej Manufaktury (u. Piotrkowska 135) i w całej Łodzi. Nie zabraknie koncertów, wernisaży, akcji społecznych, warsztatów
Festiwal zakończy Epic May-Days, czyli Mega Majówka- jako pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce- w jednej fabryce przez trzy dni na siedmiu scenach nie zabraknie atrakcji.
26, 27 kwietnia: otwarcie : wernisaże, koncerty
28-30 kwietnia: akcje i działania w całej Łodzi
1-3 maja MEGA MAJÓWKA 7 scen z muzyką, warsztaty, jedzenie, graffiti jam
Więcej informacji o Festiwalu i harmonogram wydarzeń można znaleźć na stronie http://www.urbantribes.pl/
Od squatu do ośrodka sztuki niezależnej. 30 lat Galerii Wschodniej [wystawa]
Muzeum Sztuki zaprasza na wystawę poświęconą historii najstarszej łódzkiej galerii autorskiej w Polsce.
Co stoi za fenomenem żywotności tego miejsca, które przez lata ewoluowało, do dziś pozostając miejscem prowadzonym przez artystów dla artystów? Na to pytanie stara się odpowiedzieć wystawa „Prolegomena do nauk ekonomicznych prowadzonych od kuchni. Trzydzieści lat Galerii Wschodniej”. Jej otwarcie w Muzeum Sztuki w Łodzi (Więckowskiego 36) już 25 kwietnia.
Ekspozycja prezentuje bogatą dokumentację działalności pracowni na Wschodniej od 1981 roku. Tę opowieść dopełniają prace artystów: Karoliny Breguły, Goldex Poldex, Marcina Polaka, Józefa Robakowskiego, Tomasza Szerszenia i Ewy Zarzyckiej.
Wystawę można oglądać do 22 maja w ms1.