Sanitarny odstrzał dzików w powiecie piotrkowskim w związku z wirusem ASF
W powiecie piotrkowskim, które jest zagłębiem hodowli trzody chlewnej, konieczna jest redukcja pogłowia dzików. Wskazują na to m.in. przedstawiciele służb sanitarnych. Jedną z gmin, która produkuje najwięcej jest Grabica. Tamtejsi hodowcy są zaniepokojeni rozprzestrzeniającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Służby sanitarne tłumaczą, że to jedna z ważnych form przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Powiatowy lekarz weterynarii Paweł Śpiewak tłumaczy, że w grę wchodzi nie tylko odstrzał redukcyjny. Wystąpiono też z wnioskiem o wydanie rozporządzenia na odstrzał sanitarny. – Razem byłoby odstrzelonych 188 sztuk dzików, z czego 60 w ramach odstrzału sanitarnego do końca stycznia i 128 sztuk do końca marca przyszłego roku – tłumaczy powiatowy lekarz weterynarii.
Ostatnie ognisko ASF stwierdzono na terenie sąsiadującego z województwem łódzkim, województwa mazowieckiego. Asystentka prasowa piotrkowskiego starostwa Aneta Stępień mówi, że przedostanie się groźnego wirusa na ziemie piotrkowskie, nie pozostałoby bez wpływu na gospodarkę krajową. – W powiecie piotrkowskim to natężenie hodowli trzody chlewnej jest tak wielkie, zwłaszcza na terenie gmin Grabica, Moszczenica i Wolbórz, że wiązałoby się z załamaniem gospodarczym na skalę kraju – mówi Aneta Stępień.
Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi. Chorują wyłącznie dziki i świnie. Chorobę likwiduje się poprzez eliminowanie całych stad.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
ASF zagrożenie w powiecie piotrkowskim | audio (m4a) audio (oga) |