Nie będzie blokad dróg w Bełchatowie. Jest porozumienie z zarządem Elbest Security
W poniedziałek ma zostać podpisane porozumienie między pracownikami, a zarządem spółki Elbest Security zajmującej się ochroną obiektów należących do Grupy PGE.
Niespełna tydzień temu bełchatowska część załogi blokowała, przez trzy dni z rzędu, drogę dojazdową do bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego i elektrowni. Protestujący zapowiadali ciąg dalszy blokad. Żądali równouprawnienia w wynagrodzeniach i wyższych płac. Blokady drogi miały zwrócić uwagę na jak mówili głodowe pensje, które zarabiają. – Nasza podstawa jest poniżej najniższej krajowej. Większość pracowników posiada umowy na 1600 złotych. Pracujemy w niedziele i święta, często jest to praca w nocy – podkreślają pracownicy.
Protestujący zapowiadali, że w przypadku braku rozmów do protestu powrócą. Planowali po raz kolejny wyjść na ulice jeszcze przed świętami, ale wszystko wskazuje na to, że protestów już nie będzie, bo udało się usiąść do rozmów. – Od 1 stycznia zasadnicza pensja nie będzie niższa niż najniższe wynagrodzenie krajowe. Do tego będą dodatki, więc będzie to już pensja ponad najniższą krajową mówi jedna z organizatorek protestu Zofia Kędziak z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Zjednoczeni.
Porozumienie dotyczy około czterystu osób. Ciąg dalszy rozmów zaplanowano na przyszły rok.