Profesor Peter Hagedorn otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej [ZDJĘCIA]
Niemiecki uczony został wyróżniony najwyższą godnością akademicką nadawaną przez Senat PŁ za wybitne osiągnięcia w obszarze dynamiki nieliniowej układów mechanicznych i mechatronicznych.
12 grudnia 2017 roku o godz. 11:00 w audytorium im. A. Sołtana przy ul. Stefanwskiego 1/15 odbyła się uroczystość nadania tytułudoktora honoris causa profesorowi Peterowi Hagedornowi z Technischen Universitt Darmstadt z Niemiec. Chór Politechniki Łódzkiej uroczyście odśpiewał hymn “Gaude Mater Polonia” (Raduj się, matko Polsko).
Promotorem uczonego z Niemiec jest prof. Jan Awrejcewicz, kierownik Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym.
Współpraca z profesorem Peterem Hagedornem została nawiązana przez prof. Jana Awrejcewicza podczas jego pobytu w Niemczech na stypendium Fundacji im. Alexandra von Humboldta. Jej rozwój w kolejnych latach następował w efekcie wielu wspólnych inicjatyw naukowych.
Profesor Hagedorn jest od 2011 roku członkiem Komitetu Naukowego organizowanych przez Politechnikę Łódzką międzynarodowych konferencji na temat teorii i zastosowań systemów dynamicznych. Obecnie polsko-niemiecka grupa związana z profesorami Hagedornem i Awrejcewicze4m prowadzi badania obejmujące3 analizę wybranych zagadnień dynamiki nieliniowej układów mechatronicznych ze wzbudzeniem parametrycznym.
Prof. Peter Hagedorn urodził się 15 kwietnia 1941 r. w Berlinie. Do zasadniczych obszarów zainteresowań naukowych Profesora należą: dynamika i drgania, tłumienie aktywne i bierne oraz sterowanie złożonymi obiektami konstrukcyjnymi i stabilność dynamiczna. W 1959 r. rozpoczął studia na kierunku inżynieria mechaniczna na Escola Politcnica de Universidadae de Sao Paulo w Brazylii, gdzie w 1964 r. uzyskał tytuł inżyniera, a w 1966 r. stopień doktora. Następnie prof. Hagedorn powrócił do Niemiec, do Karlsruhe, gdzie objął stanowisko asystenta w Instytucie Mechaniki na Uniwersytecie Karlsruhe. W trakcie swojej kariery zawodowej prof. Hagedorn piastował różne stanowiska, między innymi, profesora wizytującego na wielu uznanych uniwersytetach na całym świecie (np. w Rio de Janeiro, Hanoi, Paryżu, Berkeley, Christchurch w Nowej Zelandii, Irbid w Jordanii oraz w Pekinie), pracownika naukowego na Uniwersytecie Stanforda, wiceprezydenta Technischen Universitt Darmstadt oraz w ostatnim czasie, kierownika Zespołu Dynamiki i Drgań na Technischen Universitt Darmstadt. Profesor Hagedorn sprawował opiekę naukową nad ponad 40 pracami doktorskimi i 4 rozprawami habilitacyjnymi. Ponadto, był recenzentem, konsultantem naukowym i członkiem licznych komitetów redakcyjnych renomowanych czasopism. Przez wiele lat był również członkiem komitetów w Fundacji Aleksandra von Humboldta, Fundacji Kolegium Alfrieda Kruppa w Greifswaldzie, Fundacji Carla Zeissa, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD i innych.