Pracownicy ochrony blokują drogę do kopalni i elektrowni w Bełchatowie
Zatrudnieni w spółce Elbest Security żądają równouprawnienia i podwyżki płac.

Spółka podlega Grupie PGE. Organizatorem protestu jest Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Zjednoczeni. Jego szefowa Zofia Kędziak mówi, że na razie zaplanowano trzy demonstracje. Wszystkie między 6, a 8 rano. Protestujący zamierzają blokować drogę prowadzącą do kopalni węgla brunatnego i elektrowni w Bełchatowie do końca tygodnia.
– Zdajemy sobie sprawę, że będzie to uciążliwe dla ich pracowników, ale większość osób rozumie nasze postulaty. Nie chodzi nam o utrudnianie komuś pracy, a o wyrażenie swojego niezadowolenia – wyjaśnia Zofia Kędziak.
Przedstawiciele związków zawodowych stawili się przed Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Jak mówi Piotr Krzyżaniak ze Związku Zawodowego “Zjednoczeni” podobne protesty będą prowadzoneprzez kilka dni. – Przepuszczaliśmy niektóre samochody, ale wielu pracowników i tak z dużym opóźnieniem przyjechało do pracy i był spory problem z rozpoczęciem zmiany. Nie chcieliśmy całkowicie blokować drogi, dajemy jeszcze czas na refleksję zarządowi, aby odniósł się do naszych żądań.
Protest dotyczy pracowników spółki, którzy ochraniają strategiczne obiekty, takie jak właśnie kopalnia czy elektrownia, a których pensje, według szefowej “Zjednoczonych”, wynoszą niewiele ponad 1000 zł, a nie przekraczają 1500 zł.
Związek Zawodowy Zjednoczeni zwraca też uwagę, że pracownicy Elbest Security, są wynagradzani w różny sposób za tę samą pracę. Wynika to z tego, że część z nich jest objęta układem zbiorowym pracy z czasów, gdy spółka była częścią przedsiębiorstwa ELBEST.
Według spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w skład której wchodzą bełchatowska kopalnia z elektrownią, warunki wynagradzania w Elbest Security ulegają systematycznej poprawie. Strona pracodawców była nawet gotowa zrealizować postulat “Zjednoczonych dotyczący wyrównania stawek zasadniczych co najmniej do poziomu minimalnego krajowego wynagrodzenia. PGE GiEK zwraca uwagę, że nie doszło tu do porozumienia między obiema stronami. Zaznacza, że strona pracodawców jest otwarta na dalsze rozmowy.