Poniedziałek, 4 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

Andrzej Piaseczny 25 Tour – koncert w Klubie Wytwórnia
Rok 2017 to dla Andrzeja Piasecznego rok pełen wspomnień – mija 25 lat od jego debiutu scenicznego.
W programie koncertu znajdą się utwory zpoczątków kariery Andrzeja zzespołem Mafia (Noce całe, Imię deszczu), jak również te znane ze współpracy zRobertem Chojnackim (Niecierpliwi, Prawie do nieba) czy Sewerynem Krajewskim (Chodź, przytul, przebacz, Śniadanie do łóżka). Nie zabraknie też muzycznych niespodzianek i premierowych utworów znajnowszej płyty wokalisty, która ukaże się w październiku 2017.
Artyście na koncertach będzie towarzyszył zespół muzyków, zktórymi Andrzej współpracuje od lat, poszerzony między innymi o kwartet smyczkowy i instrumenty perkusyjne.
Koncert rozpocznie się 4 grudnia o godz. 19:30 w Klubie Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi.

Koncert Michała Bajora w Teatrze Muzycznym w Łodzi
Prawie 45 lat temu Michał Bajor mając niespełna 16 lat wystąpił jednocześnie w konkursie festiwalu w Zielonej Górze i jako gość na festiwalu w Sopocie. Nadchodząca kolekcja “Od Kofty… do Korcza”, niejako podsumowująca kilkadziesiąt lat przygody aktora z piosenką, będzie dwudziestą pozycją w jego dorobku nagraniowym (nie licząc pocztówki z 1973 roku).
Na repertuar jubileuszowego zestawu złożą się najważniejsze utwory w muzycznym życiu wybitnego wokalisty – te o których wydanie od lat proszą fani, i do których jednocześnie on sam ma szczególny sentyment. Nagrane i zaaranżowane na nowo, przefiltrowane przez jego dzisiejszą dojrzałość, wrażliwość oraz świadomość emocjonalną i interpretacyjną, mogą z powodzeniem stanowić rodzaj klamry dla artystycznej drogi Bajora. “Od Kofty… do Korcza” – “Kofta, bo między innymi od jego pięknych i poetyckich tekstów zaczęło się na poważnie moje śpiewanie; a Korcz, bo tak kapitalnie utrafił w moją muzyczną osobowość, że od dawna nosiłem się z zamiarem nagrania naraz jego muzycznych, dla mnie napisanych perełek” – tak wyjaśnia Michał Bajor tytuł swojej najnowszej kolekcji.
Wydarzenie rozpocznie się 4 grudnia o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym przy ul. Północnej 47/51 w Łodzi.

Do trzech razy zupa! Łódzkie firmy pomagają ubogim
Trzecia edycja cyklicznej akcji charytatywnej Internety mają serca odbędzie się 4 grudnia na Pasażu Schillera, przy Domku Św. Mikołaja. Szefowie łódzkich firm, należących do branży technologicznej, ponownie będą częstować potrzebujących ciepłym posiłkiem.
Wydarzenie zainicjował trzy lata temu Zbigniew Nowicki, Dyrektor Zarządzający Bluerank. Do akcji dołączyły także inne firmy m.in: Accenture, Arden, Elison, Fujitsu, Hycom, IDEMIA, Imagine, Kamikaze, Transfer Multisort Elektronik, TOYA oraz Pan Tu Nie Stał i Piekarnia Jan. Lista chętnych do pomocy wciąż się wydłuża. Przybywa też firm, które deklarują przekazanie rzeczy materialnych na pewno w trakcie spotkania, oprócz zupy, będą rozdawane także ciepłe czapki.
Wydarzenie Internety mają serca ma także inny wymiar – to zachęta dla każdego z nas, aby uważnie przyglądać się otoczeniu i dostrzegać ludzi potrzebujących. W XXI wieku rozwój technologiczny potrafi wprawić nas w osłupienie, ale wciąż nie możemy pokonać problemów, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, a jedynie serca i chęci do zaangażowania się w pomoc. Statystyki dowodzą, że problem bezdomności rośnie z roku na rok. Unikamy sąsiadów, nie chcemy wiedzieć, co się dzieje w naszym najbliższym otoczeniu, odwracamy głowy od tych, którzy wyglądają na zaniedbanych. -Nie reagujemy, a czasami empatyczny uczynek, potrafi przywrócić człowiekowi godność lub sprawić, że poczuje się dowartościowany. Zachęcam każdego, aby dzielił się takimi gestami z potrzebującymi. Można zacząć od zaraz zachęca dyrektor zarządzający Bluerank.
Honorowy patronat nad wydarzeniem ponownie objęła Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Wydarzenie odbędzie się 4 grudnia o godz. 12:00 przy Domku Św. Mikołaja na Pasażu Schillera przy ul. Piotrkowskiej 112 w Łodzi.

75. rocznica utworzenia obozu dla dzieci polskich
W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej, wysłuchać wykładu Artura Ossowskiego, spotkać się z reżyserką Urszulą Sochacką oraz obejrzeć film w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
4 grudnia o 17:30 odbędzie się otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi Germanizacja dzieci polskich w czasie drugiej wojny światowej. O godz. 18:00 rozpocznie sięwykład Artura Ossowskiego: Niemiecki obóz pracy dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi (1942-1945). Próba rekonstrukcji przestrzeni w 75. rocznicę jego powstania.
5 grudnia o godz. 18:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się pokaz filmu Nie wolno się brzydko bawić oraz spotkanie z reżyserką Urszulą Sochacką. Film przedstawia historię obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi i o międzypokoleniowym przekazie traumy.
Wstęp na wydarzenia jest wolny.