Lekarze wypowiadają umowy opt-out
Tym samym nie wyrażają zgody na pracę ponad 48 godzin tygodniowo. Domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6.8 procent PKB.

Liczba wypowiedzianych umów w łódzkich szpitalach nie jest znana.Rzecznik wojewody, Dagmara Zalewska przyznaje, ze nie wszystkie placówki przekazały informacje.
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki umowy wypowiedziała ponad jedna trzecia lekarzy rezydentów i lekarzy specjalistów. Podkreślają oni, że akcja ma być apelem o wprowadzenie realnych zmian. – Nie jest wymierzona w pacjentów, dyrektorów czy polityków; jest zachętą do wprowadzenia konkretnych zmian. Myślimy tutaj o nakładachfinansowych i i lepszej organizacji w ochronie zdrowia, bo bez tego każda kwota sięzmarnuje.
Rzecznik ICZMP, Beata Aszkielaniec uspokaja, że umowy mają miesięczny czas wypowiedzenia. – Do końca roku wszystkie dyżury są obsadzone. Jesteśmy w stałym kontakcie z MinisterstwemZdrowia, informujemy o sytuacji także wojewodę. Lekarze są na tyle odpowiedzialni, że na pewno nie zostawią pacjentów.
Informacje służb wojewody o wypowiedzeniach umów opt out pochodzą z czterech szpitali: Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, Kopernika. Ośrodka Pediatrycznego Madurowicza oraz ze Skierniewic. Z naszych informacji wynika, ze lekarze złożyli wypowiedzenia także w innych szpitalach,, między innymi w dwóch im. Wojskowej Akademii Medycznej, Zgierzu i szpitalu im Biegańskiego.