Piątek, 1 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

Cinergia 2017. Cinema en Vogue, czyli pokaz mody filmowej na dworcu Łódź Fabryczna
Po ponad 20 latach łodzianie znów będą mogli uczestniczyć w nietypowym pokazie mody filmowej. “Cinema en Vogue” na dworcu Łódź Fabryczna to kolejne wydarzenie towarzyszącego 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi.
Pierwszy taki pokaz odbył się w 1995 roku w hali Łódzkiego Centrum Filmowego z okazji stulecia kina. “Cinema en Vogue” to multimedialne wydarzenie, łączące w sobie pokaz kostiumów i projekcje filmowe. – Dworzec i pociąg bardzo często był motywem w wielu filmach – zaznaczareżyserka widowiska, malarka i scenografka Ewa Bloom Kwiatkowska. – Wchodząc na dworzec mamy takie poczucie, że spełniamy to łódzkie marzenie o Łodzi filmowej, że jesteśmy na łódzkim dworcu, z tym niezwykłym bardzo pokazem, który – mam nadzieje – przyciągnie dużo publiczności.
Na pokaz złożą się najlepsze realizacje dyplomowe studentów Pracowni Scenografii iKostiumu Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W epizodach filmowych wystąpią studenci Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. – Pokazuję trzy swoje autorskie kolekcje kostiumów – mówi Julia Kosmynka, absolwentka ASP. – Jedne z nich to kolekcja inspirowana powieścią “Niebezpieczne związki”.
Pokaz odbędzie się w przestrzeni dworca od strony Alei Rodziny Scheiblerów 1 grudnia o godz. 19. Wstęp jest wolny.

Wystawa “Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” w EC1 w Łodzi
Ponad 70 eksponatów zawiera wystawa “Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”. Wcześniej gościły one m.in. w Paryżu, Monachium i Londynie. Od 24 listopada można je oglądać w łódzkiej EC1.
Na wystawę składasię na ponad 70 eksponatów, które prezentują Leonardo da Vinci jako inżyniera, naukowca i wynalazcę. W EC1 zobaczymy m.in.: historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej. – Ekspozycja podzielona jest nakilka części. Pokazana zostanie sylwetka Leonardo Da Vinci na tle epoki, następnie takie działy jak: przekształcanie ruchu, przygotowania do wojny, różnego rodzaju studia dotyczące fortyfikacji, projekty bronii uczenie się od natury -mówi Paweł Żuromski z Centrum Nauki i Techniki EC1.
Międzynarodowa wystawa zostanie wzbogacona o polskie wątki, w tym prezentację zrekonstruowanego biopleografu Kazimierza Prószyńskiego. – Wynalazek warszawskiego inżyniera poprzedzał słynny kinematograf braci Lumiere – przypomina Rafał Syska dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1. – Prószyński był prekursorem kinematografii, a ściślej mówiąc pleografii. Jego charakter, perfekcjonizm, to że nie był otoczony biznesem jak Lumierowie, którzy mieli swoją fabrykę fotografii, spowodowało, że Prószyński nie był w stanie przekształcić swojego wynalazku w coś masowego, co trafi do ogólnej sprzedaży, albo przynajmniej będzie wypożyczane – dodaje Rafał Syska.
Wystawie towarzyszyć będzie specjalnie stworzona aplikacja mobilna dopełniająca całość ekspozycji. Wystawę będzie można odwiedzać do 3 czerwca 2018 roku.

Wystawa “Jedno z #17milionów marzeń” w UMŁ
Przed Dużą Salą Obrad Urzędu Miasta Łodzi pojawiło się kilkanaście zdjęć z marzeniami podopiecznych Fundacji Pomocy Dzieciom “Kolorowy Świat”.
Wystawa “Jedno z #17milionów marzeń” jest częścią III Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej przeprowadzonej przez Fundację Pomocy Dzieciom “Kolorowy Świat”. Celem kampanii jest pokazanie społeczeństwu z jakimi problemami musi się mierzyć ponad 17 milionów osób na całym świecie, które cierpią na mózgowe porażenie dziecięce (MPD).
Przed Dużą Salą Obrad można zobaczyć kilkanaście zdjęć. Przedstawiają one marzenia 17 podopiecznych Fundacji “Kolorowy Świat”. Wystawa czynna jest do 8 grudnia 2017 r.