Zrekonstruowany bio-pleograf Kazimierza Prószyńskiego, wynalazek poprzedzający kinematograf braci Lumire, w Łodzi [ZDJĘCIA]
Urządzenie Prószyńskiego będzie elementem polskiej części międzynarodowej wystawy Leonardo da Vinci Energia Umysłu”, która od 24 listopada będzie prezentowana w Hali Maszyn EC1 w Łodzi.
Biopleograf został w pełni zrekonstruowany w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
Urządzenie służące do rejestracji i projekcji materiału filmowego można podziwiać po ponad 100 latach od jego zniszczenia. Louis Lumire, komentując wynalazek Prószyńskiego, miał powiedzieć: Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi. – Prószyński był prekursorem kinematografii. Tylko jego charakter, perfekcjonizm, to że nie był otoczony przez biznes jakLumirowie, którzy mieli przecież swoją fabrykę fotografii, spowodowało że nie był on w stanie przekształcić swojego wynalazku w coś masowego. Biopleograf po prostu zniknął, przepadł, zostały po nim tylko dwie fotografie – mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
Niewykluczone, że zrekonstruowany na podstawie fotografii i szkiców biopleograf, posłuży także do praktycznych prac filmowych. – Chcemy zarejestrować nim obraz i potem go odtworzyć. Moim marzeniem jest to, żeby tym biopleografem zrekonstruować też pierwszy polski film fabularny napisany przez Stanisława Janickiego, czyli “Powrót Birbanta” z 1902 roku. Wtedy zagrał w nim Kazimierz Junosza-Stępowski, teraz może mógłby to być Jakub Gierszał – dodał Rafał Syska.
Wystawa “Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”, na której prezentowany będzie też bio-pleograf, będzie czynna do 3 czerwca 2018 r.