I Światowy Dzień Ubogich [ZDJĘCIA]
Msza święta i wspólny posiłek to najważniejsze wydarzenia łódzkich obchodów I Światowego Dnia Ubogich. O godz. 11:00 w Archikatedrze Łódzkiej odprawiono mszę święta koncelebrowaną pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego. Bezpośrednio po mszy świętej wolontariusze organizacji wyszli do ludzi z kromką chleba.
Około godz.12:30na Placu Katedralnym wydany został wspólny posiłek dla uczestników spotkania i wszystkich, którzy zechcą być w tym dniu z potrzebującymi pomocy. Organizatorzy przygotowali 2500 porcji grochówki, pieczywo oraz gorącą herbatę. Ostatni element spotkaniato spektakl “Przywracajmy nadzieję ubogim”, przygotowany przez młodych konsekrowanych i ich przyjaciół, w teatrze D.O.M., przy ul. Piotrkowskiej 243, o godz.14:00.
Jak mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Andrzej Partyka, wszyscy katolicy chętnie biorą udział w nowym święcie ustalonym przez Papieża Franciszka. – Cały tydzień trwały przygotowania do dzisiejszego święta. W parafiach odbyła się także zbiórka żywności do tytki charytatywnej – 20 tys. Tytek zostało wypełnionych przez darczyńców. Dziś jesteśmy pod bazyliką katedralną, wcześniej spędziliśmy czas na modlitwie i posiłku po to, by modlić się z potrzebującymi i ubogimi, a przede wszystkim, żeby się z nimi spotkać – to jest dziś najważniejsze – powiedział ks. Partyka.
Uroczystą mszę w Archikatedrze Łódzkiej koncelebrował, a później dzielił posiłek z ubogimi Arcybiskup Grzegorz Ryś.- Nie chodzi tylko o to, co mamy do zaoferowania ubogim i jakie oni mają miejsce w Kościele, ale przede wszystkim chodzi nam o pewien obraz Kościoła, jaki tworzymy oraz o rozumienie ubóstwa przez sam Kościół – poinformował Arcybiskup Ryś.
Pierwszy Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Łódzkiej będzie obchodzony przezcały tydzień.
W tym czasie ubodzy otrzymają kilkanaście tysięcy posiłków.
Do wspólnego świętowania zapraszają: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Siostry Misjonarki Miłości oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.
Organizację wydarzeń wspierają również Rycerze Kolumba w Łodzi oraz wolontariusze Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej i Ruchu Czystych Serc.
Łódzcy zakonnicy, zakonnice oraz studenci Wyższego Seminarium Duchownego przygotowali dla ubogich spektakl teatralny pt. “Przywracajmy nadzieję ubogim”. Sztukę wystawiono wTeatrze D. O. M. w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 243.
Poseł Alicja Kaczorowska powiedziała, że przedstawienie jest bardzo ważne dla osób nieodwiedzających sal teatralnych.- Bardzo dobre przedstawienie i wspaniała intencja, że będziemy się co roku spotykać z ludźmi, którzy potrzebują pomocy. Do mnie to przemówiło dlatego, że jestem lekarzem zajmującym się osobami w sytuacji granicznej. Ci ludzie rzeczywiście potrzebują pomocy – nie tylko fizycznej, ale potrzebują także wsparcia duchowego i socjalnego – dodała Kaczorowska.
Sztuka o wydźwięku moralizatorskim mówiła o bezsensie codziennej bieganiny.
Po bezpłatnym spektaklu widzowie zostali zaproszeni na poczęstunek do foyer.
Z kolei w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie odbyła się msza święta w intencji ubogich, którą celebruje papież Franciszek. Po mszy dla potrzebujących w bazylice watykańskiej, jej uczestnicy zostaną zaproszeni na świąteczny obiad. Półtora tysiąca osób przyjmie papież w pobliskiej auli Pawła VI. Pozostali zjedzą obiad w jadłodajniach Caritas i różnych wspólnot chrześcijańskich.
Papież Franciszek ustanowił ten dzień w orędziu opublikowanym w ubiegłym roku na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia. Ojciec Święty napisał w nim, że ten dzień powinien skłonić wiernych do przeciwstawienia się kulturze odrzucenia i marnotrawstwa oraz uczynić spotkania z potrzebującymi elementem stylu życia. Zaapelował również o dzielenie się z biednymi. Napiętnował także narastającą w świecie niesprawiedliwość społeczną, chciwość i ogólną obojętność w stosunku do ubogich.
Posłuchaj rozmowy z Siostrą Magdaleną Krawczyk, dyrektor Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej oraz z Piotrem Kaczmarkiem z Fundacji Służby Rodzinie “Nadzieja”
Nazwa | Plik | Autor |
Światowy Dzień Ubogich 2017 | audio (m4a) audio (oga) | |
Światowy Dzień Ubogich 2017 cz. 2 | audio (m4a) audio (oga) |