Wystawa “Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska”
Oprowadzanie kuratorskie, podczas którego kuratorka wystawy – Lidia Zganiacz opowie o zagadnieniach, które znalazły się w najnowszym wydawnictwie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, oprowadzając po ekspozycji drogą wyznaczoną m.in. przez hasła ze słownika wyrażeń gwarowych.
Kilimy, liżnik, poszewki na poduszki, haftowane ręczniki, tkaniny wykonane współcześnie tradycyjnymi technikami; z jednej strony wykorzystujące standardowe surowce, z drugiej, prezentujące nowe wzornictwo i nietypową kolorystykę – to wszystko będą mogli zobaczyć odwiedzający wystawę “Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska”.
Publikacja, której wydanie towarzyszy wystawie, poświęcona jest ludowym tkaninom i haftom, typowym dla wystroju wnętrza domu kresowego wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej. Przybliża takie zagadnienia, jak ludowe surowce włókiennicze, struktura tkanin i ich technika czy charakterystyczne motywy zdobnicze. W bogato ilustrowanym wydawnictwie znalazły się fotografie eksponatów o tematyce etnograficznej, wykonane w latach 30. XX wieku na terenie Polesia przez Józefa Szymańczyka (fotografa, artystę, dokumentalistę) oraz zdjęcia dokumentujące współczesne formy rękodzieła na Huculszczyźnie.
Oprowadzenie po wystawie odbędzie się 19 listopada o godz. 13:00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (Budynek A, III piętro).
Bilety: 6 zł ulgowy, 10 zł normalny.