Wręczenie nagród „Świadek Historii” osobom zasłużonym dla narodu
Instytut Pamięci Narodowej uhonorował dziś osoby i organizacje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii Narodu Polskiego.
Instytut Pamięci Narodowej uhonorował dziś osoby i organizacje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii. Jak podkreśla dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut, Nagroda Honorowa “Świadek Historii” jest formą podziękowania za zaangażowanie w popularyzacji historii regionu i Polski. – Osoby, które dzisiaj odbierają tę nagrodę, pochodzą z szerokiego spektrum społecznego. Są to osoby pośmiertnie odznaczone, za życia związane ze środowiskami kombatanckimi, tak jak generał brygady Aleksander Arkuszyński-Maj, czy podpułkownik Jerzy Urbankiewicz, ale również osoby młode, które aktywnie uczestniczą w budowaniu i odtwarzaniu naszej regionalnej historii, której niestety w dużym stopniu nie znamy – mówił Rogut.
Wśród wyróżnionych jest Region Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność. Jego przewodniczący Waldemar Krenc uważa, że na szczególne podziękowania zasługują członkowie Solidarności, dzięki którym zachowały się ważne dziś dla historii dokumenty z czasów stanu wojennego. – Dożyliśmy czasów, w których mamy żyjących świadków, którzy mogą opowiedzieć i przedstawić dokumenty i fakty z życia, które wspólnie tworzymy. Budujemy nową historię Polski. Większość świadków, którym przyznawany jest tytuł przez Instytutu Pamięci Narodowej, była wychowana w historii bardzo kłamliwej – powiedział Krenc.
Uroczystość odbyła się w Sali Lustrzanej Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej przy ul. Piotrkowskiej 266.Wydarzenie uświetnił koncert kameralny, który poprowadziła Grażyna Sikorska, organizatorka odbywających się w tym miejscu od 25 lat wieczorów muzycznych z cyklu “Muzyka na Politechnice”.
Laureatami V łódzkiej edycji Nagrody Honorowej “Świadek Historii” w 2017 roku zostali:
gen. bryg. Aleksander Arkuszyński (pośmiertnie)
Uczestnik Kampanii Polskiej 1939 r., jeden z pierwszych partyzantów Inspektoratu Piotrkowskiego Armii Krajowej, dowódca oddziału “Grom”, od lipca 1944 r. w składzie legendarnego 25 Pułku Piechoty AK, potem w ROAK; 10 czerwca 1945 r. uczestnik głośnej akcji rozbicia bez jednego wystrzału więzienia PUBP w Pabianicach; aktywny działacz na rzecz utrwalania wiedzy o czynach ruchu oporu i dziedzictwa ideowego AK – organizator spotkań, rajdów, szkoleń, upamiętnień, uroczystości patriotycznych; współtwórca ŚZŻAK w Łodzi (legitymacja nr 3); autor licznych publikacji, m.in. Przeciw dwóm wrogom (1995); Sąd nad żołnierzem AK z kulą w głowie (2002), 1945 – moja dalsza walka. Wyzwolenie Ale czy niepodległość (2010), współautor Dziejów 25 pp. AK (2001).
Władysław Korowajczyk
Animator działań społecznych i kulturalnych, autor przeszło stu tekstów publicystycznych o różnorodnej tematyce, głównie kresowej; uczestnik organizowanych w szkołach prelekcji na tematy katyńskie, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, w 1989 r. założyciel łódzkiego Oddziału Towarzystwa (pomoc polskim szkołom i kombatantom na Wileńszczyźnie), członek m.in. Rady Naczelnej Federacji Organizacji Kresowych, Rodziny Katyńskiej, Stowarzyszenia Okręgu Wileńskiego AK “Wiano”.
Wiesława Piontek (pośmiertnie) i Antoni Piontek
Przez z górą 20 lat systematyczni propagatorzy historii i kultury polskiej, w swoim domu w Zofiówce k. Lutomierska organizatorzy patriotycznych spotkań słowno-muzyczno-malarskich z cyklu “Polskie Spotkania”, gdzie gościli m.in. Irenę Anders (2007 r.), nawiązujących do najważniejszych polskich rocznic: Odzyskania Niepodległości, Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego, Zbrodni Katyńskiej, katastrofy smoleńskiej, upamiętniających postaci św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, ks. Stanisława Świerczka (b. więzień KL Dachau i b. kapelan pabianickiej “Solidarności”).
Monika Rolińska-Jaros i Jakub Jaros
Od 2005 r. zaangażowani społecznie w różnego rodzaju działalność, m.in. projektowanie, drukowanie i powielanie materiałów informacyjnych zw. z popularyzacją historii i patriotyzmu we współpracy ze związkami strzeleckimi, kombatantami, instytucjami i urzędami; w 2008 r. współzałożyciele i do dziś główni animatorzy Klubu Gazety Polskiej w Aleksandrowie Łódzkim (spotkania wokół tematyki II wojny światowej, ludobójstwa na Wołyniu, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego i II konspiracji, po okres “Solidarności”); organizatorzy odbywających się od lat (jeszcze przed ustawowym ustanowieniem święta) Dni Żołnierzy Wyklętych (filmy, koncerty, wystawy, cykle prelekcji, konkursy i inne formy wydobycia z niepamięci antykomunistycznego oporu z lat 1945-1956).
ppłk Jerzy Urbankiewicz (pośmiertnie)
Oficer WP, dowódca Egzekutywy w Kedywie AK w Wilnie, dziennikarz, publicysta, nauczyciel, menedżer kultury, kustosz i twórca Muzeum Okręgu Wileńskiego AK Wiano przy parafii Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie; popularyzator tematów związanych z tradycjami oręża polskiego (kawaleria), swoim 12-letnim pobytem na zesłaniu w Workucie, założyciel Stowarzyszenia Okręg Wileński Armii Krajowej Wiano, przy którym utworzył własnym kosztem i bazując na eksponatach z własnej kolekcji muzeum i bibliotekę; wydawca, główny redaktor i fundator czasopisma “Wiano” – Trybuna Akowców Wileńskich.
Region Ziemia Łódzka NSZZ “Solidarność”
Organizator i współorganizator obchodów świąt i rocznic narodowych, inicjator tworzenia miejsc pamięci w Łodzi i regionie; organizator wystaw, sesji popularnonaukowych, inscenizacji popularyzujących najnowszą historię Polski; w 1994 r. założyciel Społecznego Komitetu Obchodów Świąt i Rocznic Narodowych im. Grzegorza Palki w Łodzi; od 1999 r. przy RZŁ działa Związkowy Ośrodek Dokumentacji, który pozyskuje, opracowuje i wydaje materiały archiwalne dotyczące historii NSZZ “Solidarność”; w 2001 r. przy udziale RZŁ powołana została kapituła medalu “O Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981-4 VI 1989”, która w okresie swojego funkcjonowania uhonorowała 562 działaczy opozycji antykomunistycznej.