Piątek, 10 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
30 lat minęło. Jubileusz Teatru Logos[TEATR]
16 wydarzeń, w tym liturgie, spektakle teatralne, koncerty i wystawy, składają się na jubileusz 30-lecia łódzkiego Teatru Logos.
Świętowanie rozpocznie się 2 listopada, a więc dokładnie 30 lat po inauguracji sceny. Na początek zaplanowano koncert niemieckiego zespołu Marka Stockhausena w Klubie Wytwórnia. W programie znalazły się także spektakle między innymi Teatru Witkacego z Zakopanego, czy wystawa fotografii Leszka Mądzika. Okolicznościową premierę przygotowują także gospodarze. – W sumie na nasze uroczystości przybędzie ponad 100 artystów z 9 krajów: Polski, Armenii, Australii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Włoch- mówi ks. Waldemar Sondka, dyrektor Teatru Logos. – Czeka nas 16 wydarzeń w 10 miejscach, m.in. w kościele Środowisk Twórczych, w klubie Wytwórnia, w Teatrze Powszechnym, Muzycznym i Logos przy kościele Matki Boskiej Zwycięskiej.
Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne zaproszenia, które wydawane będą w sekretariacie Europejskiego Centrum Kultury Logos przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22 od soboty 28 października w godzinach 10.00 18.00, z wyjątkiem 1 listopada.
10.11. 2017 r. (piątek) godz. 13.00
Leszek Mądzik (Lublin)
SACRUM MIEJSCA
wernisaż wystawy fotografii
Budynek Fabryki Grohmana ŁSSE, ul. Tymienieckiego 22/24
Godz. 19.00
Teatr Maska (Rzeszów)
Romeo i Julia Williama Szekspira (tłum. St. Barańczak)
reż. Bogusław Kierc
Teatr Powszechny Duża Scena, ul. Legionów 21
Strachy na Lachy w Wytwórni [KONCERT]
Zespół Strachy na Lachy wystąpi w Wytwórni. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.
Bilety w cenach 55 i 65 zł.
“Zbigniew Cybulski. Legenda”. Wspominamy kogoś więcej niż tylko aktora [WYSTAWA]
W łódzkim Muzeum Kinematografii, w 90. rocznicę urodzin Zbigniewa Cybulskiego, otwarto wystawę poświęconą legendarnemu aktorowi.
Na ekspozycję składają się m.in. plakaty, fotografie i dokumenty z najbardziej znanych filmów z udziałem Cybulskiego. – Wspominamy kogoś więcej niż tylko aktora – zaznacza Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii. – We wspomnieniach osób, które go pamiętają, Zbigniew Cybulski jawi się jako postać wyjątkowa. Oprócz tego wielu współczesnych i popularnych aktorów, którzy odbierają nagrodę jego imienia, bardzo często zaznacza, że był postacią wyjątkową.
Wystawa prezentuje także związki aktora z Łodzią. – Przypominamy np. film z 1956 roku “Koniec nocy”. Jest tam scena, w której Cybulski jedzie, jako kierowca samochodu dostawczego, po kocich łbach dzisiejszą ulicą Strykowską. Łapie go milicja, on jestna rauszu, traci prawo jazdy i pracę – przypomina Wiewiórski. – Jest też, oczywiście, “Pociąg” Kawalerowicza, i jedna jakże słynna scena, z wokalizą Wandy Warskiej.
Festiwal dobrego smaku na Dzień Niepodległości [FESTIWAL]
“Łódź smakuje Niepodległość” to jesienna odsłona festiwalu dobrego smaku. Impreza związana jest z obchodami Dnia Niepodległości. Wybrane restauracje i kawiarnie przygotują dania z gęsiny i desery z jabłek. Na festiwal zaprasza pomysłodawczyni święta – Barbara Sokołowska-Urbańczyk.
Festiwal potrwa od piątku (10 listopada) do niedzieli (12 listopada).
“Sprusiak jakiego nie znamy”. Nieznana twórczość łódzkiego artysty[WYSTAWA]
Wystawa “Sprusiak jakiego nie znamy” jest pierwszą w Polsce ekspozycją ukazującą Tadeusza Sprusiaka nie jako malarza, ale przede wszystkim jako projektanta.
Na ekspozycji oprócz blisko 130 projektów wzorów, zobaczymy ich współczesne realizacje w postaci kuponów drukowanych tkanin, ale też w formie gotowych sukienek uszytych w muzealnej pracowni. Projekty pochodzą z lat 50. XX wieku, a fasony sukienek odpowiadają ówczesnej modzie. Dominują tu motywy roślinne i kwiatowe o wyrazistych kolorach. Z kolei tkaniny koszulowe to przeważnie motywy geometryczne, chociaż Sprusiak chętnie sięgał też po wzory o intensywnej kolorystyce.
Na wystawie znajdą się również trzy jego obrazy: dwa z motywami abstrakcyjnymi i jeden pejzaż, dzięki którym zobaczymy wszechstronność artystyczną Tadeusza Sprusiaka. Całość ekspozycji dopełni cykl fotografii z prywatnego archiwum córki artysty, prezentujących go w codziennych sytuacjach, w gronie rodzinnym lub w pracowni.
Ekspozycję “Sprusiak jakiego nie znamy” będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 29 grudnia.
Tadeusz Sprusiak był projektantem i pedagogiem. I to wbrew woli rodziny. Jego ojciec, Marceli, kierownik rytowni i produkcji wzorów na tkaniny w zakładach przemysłowych I. K. Poznańskiego w Łodzi, chciał by syn zdobył rzetelny zawód. Tadeusz nie porzucił jednak malarstwa gdy wyjechał do Lwowa na studia na Wydziale Architektury. Następnie pod wpływem rodziców rozpoczął studia medyczne, w czasie których w 1932 roku w Łodzi, miał swoją pierwszą wystawę. Po wojnie zajął się projektowaniem druku odzieżowego oraz żakardu obrusowego i pościelowego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wykładał również podstawy zdobnictwa przemysłowego na Politechnice Łódzkiej. W 1957 roku jego obrazy zaprezentowano w Londynie. Do schyłku lat 50. XX w. projektował wzory deseni na tkaniny odzieżowe w swojej pracowni przy ul. Piotrkowskiej 157.
Finisaż wystawy Wawrzyniaka [WYSTAWA]
Profesor Krzysztof Wawrzyniak zmarł w ubiegłym roku. Kierował Pracownią Rysunku na Wydziale Grafiki i Malarstwa, a od 1998 roku Pracownią Technik Wklęsłodrukowych na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Katedrze Grafiki Warsztatowej. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Drzeworytniczych XYLON z siedzibą w Szwajcarii oraz członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, środowiskowych, prezentacjach sztuki polskiej zagranicą oraz w wystawach międzynarodowych.
Jego prace znajdują się w wielu prestiżowych zbiorach, m.in. w Łodzi, Krakowie, Cul-des-Sarts w Couvin, Londynie, Wiedniu i Chicago. Znaczące cykle prac jak “Tajemnica Wielkanocna”, “Dom”, “Czarne skrzynie”, “Magiczne pole świadomości”, “Emblematy”, “Emigracje wewnętrzne” pokazują niezwykle intensywny kontakt ze światem zewnętrznym. Ten graficzny komentarz pozbawiony jest jakiejkolwiek dosłowności, zawsze natomiast jest przefiltrowany wewnętrzną energią i umiejętnością powoływania figur wieloznacznych.
Finisaż wystawy Krzysztofa Wawrzyniaka, odbędzie się o godzinie 14 w Galerii Kobro w budynku ASP w Łodzi.
Warsztaty cyfrowe w Muzeum Miasta Łodzi [WARSZTATY]
Cyfrowe skarby muzeum”to Warsztaty dla dzieci w ramach projektu #dzielimysięłodzią. Uczestnicy zwiedzą nową wystawę stałą “Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kulturi wyznań” i dowiedzą się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacjai w jaki sposób muzeum je prezentuje oraz udostępnia. Zajęcia zakończą się warsztatemz sitodruku, podczas którego dzieci wykonają własnoręcznie nadruki na torby i plecaki, wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum.
Organizatorzy zapewniają torbę lub plecak(do wyboru), zachęcają tez do przyniesienia własnej, gładkiej odzieży lub materiałowych akcesoriów, na których nieodpłatnie będzie można wykonać dodatkowe nadruki. Początek warsztatów o godzinie 16 w Muzeum Miasta Łodzi.