9 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Propozycje, w których warto wziąć udział.
30 lat minęło. Jubileusz Teatru Logos
Na jubileusz złożyło się 16 wydarzeń, w tym liturgie, spektakle teatralne, koncerty i wystawy.- W sumie na nasze uroczystości przybędzie ponad 100 artystów z 9 krajów: Polski, Armenii, Australii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Włoch- mówi ks. Waldemar Sondka, dyrektor Teatru Logos. – Wydarzenia odbywać się będą w 10 miejscach, m.in. w kościele Środowisk Twórczych, w klubie Wytwórnia, w Teatrze Powszechnym, Muzycznym i Logos przy kościele Matki Boskiej Zwycięskiej.
W czwartek o godz. 18.15 i 21.30 będzie okazja podziwiać przedstawienie “Nieprzyjaciel” według Julien Green.
Do letniskowej willi czyli Harendy przyjeżdża Elżbieta (młoda, atrakcyjna kobieta) wraz ze swoim kochankiem Jakubem. Nagle nocą w willi zjawia się Nieznajomy tj. Piotr jak się okazuje brat (przyrodni) Jakuba. Ale wraz z nim pojawia się Ktoś jeszcze ów tytułowy NIEPRZYJACIEL… Kim jest? Wyjaśni Teatr St. I. Witkiewicza z Zakopanego.
Fundacja Ex Litteris Libertas, Węgrzynowice 16 (wstęp wyłącznie z zaproszeniami).
Festiwal Piłsudskiego. Zamach majowy i stan wojenny, czyli wojna domowa po polsku
Przewrót majowy to jeden z najbardziej dramatycznych momentów w historii II RP. Stanowił on brutalną kulminację długiej, bo sięgającej głęboko w ćwierćwiecze poprzedzające odzyskanie niepodległości, rywalizacji dwóch zwaśnionych obozów narodowych demokratów i piłsudczyków, w większości będących wcześniej działaczami Polskiej Partii Socjalistycznej.
Historycy różnią się w ocenach politycznych konsekwencji zamachu z 12 maja 1926 roku. Jedni twierdzą, że był on końcem demokracji w Polsce, drudzy przeciwnie że dzięki przewrotowi system demokratyczny przetrwał, nawet jeśli tylko w kadłubowej formie, a niszczące kraj sejmowładztwo zastąpione zostało pewnym uporządkowaniem, które nakreśliło priorytety, wartości i działania służące interesom państwa. Jeszcze inni badacze przyznają, że choć po zamachu majowym nastąpił kres parlamentaryzmu i narodził się specyficzny systemu rządów autorytarnych, był on nieuchronny, a nawet korzystny w perspektywie niesprzyjającej koniunktury geopolitycznej.
Spotkanie odbędzie się w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17 o godz. 18.00.
“Zbigniew Cybulski. Legenda”. Wspominamy kogoś więcej niż tylko aktora
W łódzkim Muzeum Kinematografii, w 90. rocznicę urodzin Zbigniewa Cybulskiego, otwarto wystawę poświęconą legendarnemu aktorowi. Na ekspozycję składają się m.in. plakaty, fotografie i dokumenty z najbardziej znanych filmów z udziałem Cybulskiego.
Wystawa prezentuje także związki aktora z Łodzią. – Przypominamy np. film z 1956 roku “Koniec nocy”. Jest tam scena, w której Cybulski jedzie, jako kierowca samochodu dostawczego, po kocich łbach dzisiejszą ulicą Strykowską. Łapie go milicja, on jestna rauszu, traci prawo jazdy i pracę – przypomina Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii.. – Jest też, oczywiście, “Pociąg” Kawalerowicza, i jedna jakże słynna scena, z wokalizą Wandy Warskiej.
Wystawę można oglądać w Muzeum Kinematografii do 18 lutego
Spotkanie z Krzysztofem Daukszewiczem
Satyryczna analiza sytuacji politycznej, żarty i mnóstwo dobrego humoru to znaki rozpoznawcze felietonisty, piosenkarza, gitarzysty, kompozytora i satyryka w jednej osobie- Krzysztofa Daukszewicza. Artysta wystąpi z recitalem na deskach Teatru Małego w Manufakturze. Spotkanie rozpocznie się o 19.15.