Pociąg do Niepodległości
W sobotę – 11 listopada – na peron Dworca Fabrycznego w Łodzi wjedzie specjalny pociąg, który rozpocznie obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Na dworzec Łódź Fabryczna wjedzie specjalny pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, którego nazwę wybrali mieszkańcy województwa. Odbędzie się również – przygotowana na tę okazję – rekonstrukcja historyczna połączona z piknikiem rodzinnym. W ten sposób ŁKA wraz z Urzędem Marszałkowskimchce zainaugurować Rok Odzyskania Niepodległości.
– Chcemy w taki niecodzienny sposób przybliżać mieszkańcom naszego województwa wydarzenia sprzed stu lat. To tylko jeden z epizodów historii tworzenia II Rzeczpospolitej, ale mocno związany z Łodzią i województwem łódzkim. Dworzec Łódź Fabryczna, który powstał z konieczności włączenia Łodzi do Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej był wtedy jednym z najważniejszych elementów gospodarczej tkanki naszego regionu i kraju- powiedział marszałek Witold Stępień.
Podczas I wojny światowej dworzec Łódź Fabryczna został podpalony przez Niemców. Zniszczono również wiele urządzeń kolejowych wysadzając je w powietrze. 11 listopada 1918r. dworzec został odbity z rąk niemieckich przez Polską Organizację Wojskową. W trakcie walk zginął 19-letni Bronisław Sałaciński. Jego imieniem nazwany jest obecnie plac przed głównym wejściem do hali dworcowej.
Pociąg Niepodległościowy wjedzie na dworzec o 12.20.