Kongres Rozwoju Transportu w Łodzi debatował na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego
Realistyczne założenia wskazują, że Centralny Port Komunikacyjny powstanie w Polsce zgodnie z planem, czyli w ciągu 10 lat – mówił o tym Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa, który w resorcie odpowiada za kolej.

Wiceminister dodał, że niebagatelną rolę w tym projekcie odegra nowy tunel średnicowy pod Łodzią.- Wydaje mi się, że inwestycja jest oparta na dość realistycznie przyjętych założeniach, również tych czasowych. To oznacza, że pierwszy etap Centralnego Portu Komunikacyjnego ma szansę powstać w przeciągu dziesięciu lat – mówi Bittel.
Rząd jutro ma zająć się projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Centralny Port Komunikacyjny – Port Solidarność. Według wiceministra Bittela, koncepcja inwestycji jest optymistyczna.
Łódź może pełnić w projekcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ważną rolę, bo inwestycja to nie tylko lotnisko.- Oczywiście Łódź, Warszawa i Centralny Port Komunikacyjny będą tworzyły takie serce Polski komunikacyjnej, więc rola Łodzi jest nie do przecenienia, szczególnie, że jesteśmy już na etapie kontroli postępowania przetargowego w sprawie przedłużania linii łódzkiej. Umowa na tę inwestycję zostanie podpisana w niedługim czasie i wtedy rozpocznie się budowa średnicowego tunelu pod Łodzią – ocenia Andrzej Bittel.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Kongres Transportu | audio (m4a) audio (oga) |
Wśródopcji finansowania budowy Centralnego Portu Lotniczego w Stanisławowie znajduje się ta zakładająca środki budżetowe. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze przed podpisaniem umowy Projektuj i Wybuduj, co ma nastąpić w ciągu dwóch lat.
Całkowity koszt szacuje się na 35 mld zł.