Miasto Filmu UNESCO. Kreatywna Łódź z planem czteroletnim
W drugiej połowie listopada przedstawiony zostanie szczegółowy harmonogram realizacji projektów związanych z nadaniem prestiżowego tytułu.
We wtorek (31 października) dyrektor Generalna UNESCO Irina Bokova ogłosiła, że do sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN), obok 63 innych, dołącza także Łódź. Członkostwo w sieci to wyróżnienie w jednej z siedmiu dziedzin: rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, sztuki mediów, filmu, wzornictwa, gastronomii, literatury lub muzyki. – Logo UNESCO jest rozpoznawana na całym świecie, więc taki tytuł bardzo dużo daje – zaznacza koordynatorka projektu Katarzyna Bieńkiewicz z Narodowego Centrum Kultury Filmowej. – To jest przyciąganie turystów i inwestorów, to kolejny argument na rzecz tego, że Łódź jest wiarygodnym partnerem i miejscem, gdzie film rzeczywiście się rozwija, i gdzie można znaleźć i firmy, i ludzi do współpracy.
Katarzyna Bieńkiewicz wyjaśnia, że łódzka aplikacja złożona z sześciu projektów opierała się przede wszystkim na powstającym w EC1 Narodowym Centrum Kultury Filmowej i na programie edukacyjnym. – Jest wśród nich zakończenie projektu budowy Narodowego Centrum Kultury Filmowej; powstanie żywej ulicy filmowej, pełniącej rolę produktu turystycznego, ale także służącej jako niemal gotowy plan filmowy; a także stworzenie podwalin dla wieloletniego programu edukacji filmowej w łódzkich szkołach czy powołanie międzynarodowego klastra animacji.
CZYTAJ: ŁÓDŹ Z TYTUŁEM “MIASTA FILMU UNESCO”
Tytuł miasta filmu UNESCO nie łączy się z żadnym wsparciem finansowym, więc realizacja projektów będzie opierała się głównie na środkach z budżetu miasta.
Nazwa | Plik | Autor |
Łódź miastem filmu UNESCO | audio (m4a) audio (oga) |
W łódzkiej aplikacji oceniający wniosek przedstawiciele Miast Filmu i powołani przez UNESCO eksperci mogli przeczytać m.in. o tym, że Łódź jest jedynym miastem w Polsce, w którym aż cztery uczelnie wyższe Szkoła Filmowa, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych i Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania przygotowują do pracy we wszystkich kluczowych dziedzinach związanych z filmem, a działający na Uniwersytecie Łódzkim Zakład Historii i Teorii Filmu jest najstarszą w kraju placówkę filmoznawczą. Eksperci UNESCO mogli przeczytać też o stowarzyszeniach i inicjatywach filmowych, ofercie edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w ramach działalności Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej, Muzeum Kinematografii, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Muzeum Animacji Se-ma-for czy Momakina, jak również o ofercie turystycznej, obejmującej np. Bajkowy Szlak i Łódzką Aleję Sławy na ul. Piotrkowskiej.
– Teraz precyzyjnie rozpiszemy wszystkie projekty, które zgłosiliśmy do naszej aplikacji – wyjaśnia Błażej Moder, dyrektor EC1 Łódź Miasto Kultury. – Takim flagowym projektem, którym się chwaliliśmy, było uruchomienie Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Drugi projekt to ulica filmowa, czyli produkt turystyczny, który moglibyśmy promować, pokazujący w jaki sposób działa plan filmowy.
Do tej pory tytułem Miasta Filmu UNESCO cieszyły się między innymi Rzym, Sydney i Bradford. Do sieci wraz z Łodzią w tym roku dołączył także Bristol, japońska Yamagata, chińskie Qingdao i hiszpańska Terrassa. – Znalezienie się wśród wyróżnionych miast to także nawiązanie nowych kontaktów i rozwój branży filmowej, bo na tym nam najbardziej zależy – podkreślaprezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.- Łódź Miasto Filmu, członek Sieci Miast Kreatywnych, to dziś blisko pięć tysięcy firm działających w sektorze kreatywnym i pół tysiąca podmiotów związanych bezpośrednio z branżą filmową. To uczelnie kształcące kadry dla przemysłu filmowego, Oscar dla Idy i najstarszy w Polsce Fundusz Filmowy; przyciągające krajową i międzynarodową publiczność festiwale i powstające w ramach EC1 Łódź Miasta Kultury Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
Zamiar ubiegania się Łodzi o członkostwo w UCCN Prezydent ogłosiła w październiku 2016 roku, powierzając przygotowanie kandydatury Narodowemu Centrum Kultury Filmowej. – Przyznanie tytułu na ostatniej prostej przed ogłoszeniem gospodarza EXPO 2022 może mieć pozytywny wpływ na kandydaturę Łodzi -dodaje prezydent Hanna Zdanowska.-Każda pozytywna informacjao danym mieście zwiększa jego szanse. Takie wiadomości szybko się rozchodzą.
Łącznie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO liczy już 180 miast. Są wśród nich Kraków – od 2011 roku Miasto Literatury oraz Katowice – od 2015 roku Miasto Muzyki.