Uroczystość Wszystkich Świętych
Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Katolicy wspominają dziś nie tylko osoby wyniesione na ołtarze, ale wszystkich wiernych zmarłych, którzy już weszli do nieba.
Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew powszechnej praktyce – Dniem Zadusznym. – Dziś cieszymy się, że bardzo wielu zmarłych jest u Boga w niebie – mówi ksiądz Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Wszyscy święci są dla nas żyjących na ziemi przykładem. Ta uroczystość przypomina nam także, że święci będąc już u boku Pana Boga, opiekują się nami.
Najpierw Wszystkich Świętych obchodzono w maju. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł święto z 13 maja na 1 listopada. Natomiast nieco ponad sto lat później Grzegorz IV postanowił, że 1 listopada będzie dniem, w którym nie tylko wspominamy męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła Katolickiego.
W Polsce Wszystkich Świętych jest dniem od wolny od pracy. Wiele osób wykorzystuje ten fakt, i właśnie dziś udaje się na groby najbliższych. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych obchodzą też niektórzy protestanci.
IAR