Weekend 28-29 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

IX Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit
Program na sobotę:
11:00 11:45 Jak brzmi miasto? Field recording a kompozycja muzyczna spotkanie z Michałem Jeziorskim
Gdzie przebiega granica między nagraniem terenowym a kompozycją muzyczną? Czy dźwięki otoczenia determinują końcową formę tworzonego materiału? O melodyjnej stronie field recordingu i swoich doświadczeniach w zbieraniu brzmień miasta Gdynia opowie Michał Jeziorski, ambientowy muzyk znany również jako Spika, twórca albumu Miastofonia, będącego dźwiękową mapą miasta Gdyni. Opowieści Michała przeplatane będą fragmentami albumu oraz prezentacją materiałów wizualnych pokazujących prace nad płytą.
12:00 12:45 Novation prowadzenie Chris Calcutt (Novation)
13:00 13:45 Marek Biliński Q&A prowadzenie Marek Horodniczy (NCK)
14:00 15:00 Export polskiej muzyki gdzie jesteśmy, a gdzie możemy być? Marek Hojda, wiceprezes ZAiKS-u; Jan Młotkowski, kierownika Wydziału ds. Komunikacji ZAiKS-u; Bogusław Pluta, Dyrektor OZZ ZPAV
Polska ma 40 milionów mieszkańców, rynek muzyczny wzrasta znacząco każdego roku, mimo to na świecie znana jest głównie z muzyki klasycznej i jazzu. W trakcie panelu zostaną przedstawione wyniki badania na temat stanu eksportu polskiej muzyki przygotowane na zlecenie ZAiKS oraz ZPAV, w ramach grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaprezentowane zostaną także wnioski płynące z tych badań odnośnie celowości powołania biura Music Export Poland i zakresu jego działalności, w nawiązaniu do analizy działalności instytucji publicznych, które dotychczas w zakresie swoich działań miały promocję eksportu polskiej muzyki.
15:00 16:00 Muzyka w sieci jak na niej zarabiać? Marek Hojda, wiceprezes ZAiKS-u; Jan Młotkowski, Wydziału ds. Komunikacji ZAiKS-u; Bogusław Pluta, Dyrektor OZZ ZPAV oraz Marek Włodarczyk, Member of the Board, Independent Digital Sp. z o.o.
Pierwsza w Polsce prezentacja sztucznej inteligencji muzycznej.
17:00 17:45 Michael Nyman Q&A prowadzenie Piotr Metz
18:00 19:00 Novation Circuit Battle
Dodatkowo przez cały czas trwania sobotnich warsztatów dostępne będą interaktywne stanowiska robocze z dostępem do Watson Beat. Będziemy na nich pokazywać co można z technologią typu AI (Artificial Intelligence) robić w obszarze kreowania muzyki.
Program warsztatów może ulec zmianie. Wstęp na warsztaty jest darmowy.
sala koncertowa:
19:00 Marek Biliński
20:15 Gala wręczenia nagrody Człowieka ze Złotym Uchem
21:00 The Residents
22:30 Holy, Holy
Więcej o festiwalu przeczytasztutaj.

Wystawa “Beksiński nieznany” w Łodzi
Twórczość Zdzisława Beksińskiego można oglądać na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. Rewolucji 1905 roku.
W programie wystawy znajduje się ponad 100 prac, w tym: fotografia, fotomontaż, grafika komputerowa, filmy z prywatnych archiwów artysty, mapping, obrazy w wirtualnej rzeczywistości.
Zdzisław Beksiński był jednym z najbardziej znanych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku. Oprócz malarstwa zajmował się rzeźbą, fotografią, a pod koniec życia grafiką komputerową. Artysta zmarł tragicznie w 2005 roku.
Wystawa organizowana jest przez fundację Beksiński, która została ustanowiona po śmierci Mistrza w celu ochrony jego dorobku artystycznego oraz szeroko pojętego kultywowania pamięci o Zdzisławie Beksińskim i jego rodzinie.
Ekspozycję można oglądać do 4 listopada na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w sali C140.
Wartoprzeczytać

Festiwal Teatralny Perspektywy 2017
Tegoroczna edycja Festiwalu Teatralnego Perspektywy 2017 poświęcona jest awangardzie w teatrze i bezpośrednio odwołuje się do obchodów 100-lecia awangardy w Polsce. Między kwietniem a listopadem 2017 zapraszamy do Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi na pięć weekendowych cykli. Podczas każdego z nich zaprezentujemy spektakle, koncerty, sesje warsztatów prowadzonych przez zaproszonych artystów oraz spotkania i dyskusje z twórcami i teatrologami. Festiwal PRS 2017 to dwie premiery, a pozostałe spektakle to produkcje pokazywane w Łodzi po raz pierwszy.
Pierwszy cykl odbył się 22 i 23 kwietnia. Zaprezentowaliśmy na nim spektakl Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3 Teatru 21 z Warszawy i spektakl INTRO tworzony przez Teatr Dada von Bzdlw z Gdańska. Drugi cykl odbył się 13 i 14 maja. Zaprezentowaliśmy na nim spektakl Nicea /14.VII Teatru Cinema z Michałowic i AKHE Engineering Theatre z Petersburga oraz spektakl Deadline Studium Teatralnego z Warszawy. Trzeci cykl odbył się 23 i 24 września. Odbyła się na nim premiera spektaklu muzyczno-tanecznego Oratorium Ziemi, powstałego w koprodukcji Teatru CHOREA i awangardowej grupy muzycznej Kormorany, a także spektakl Nie mów nikomu, w reżyserii Adama Ziajskiego.
Czwarty cykl festiwalu odbędzie się 27, 28 i 29 października. Na początek zapraszamy na premierę spektaklu Ciemność. To co jest ukryte, realizowaną przez Janusza Adama Biedrzyckiego z Teatru CHOREA, wraz z grupą osób niewidomych i niedowidzących. Potem pokażemy spektakl Manifest 1.2 Teatru im. Stefana Batorego z Chorzowa. W trakcie czwartego cyklu warsztaty muzyczne Body Music – zagraj sobie na brzuchu poprowadzi Tomasz Krzyżanowski z Teatru CHOREA. Program czwartego cyklu dopełni otwarcie wystawy fotograficznej “7.15 p.m.” autorstwa Wiktora Moraczewskiego, z fotografiami Grega Noo-Waka, odnoszącej się do historii sal teatralnych Hotelu Grand w Łodzi.
Ostatni, piąty cykl festiwalu odbędzie się 17, 18 i 19 listopada 2017.
PROGRAM CZWARTEGO CYKLU FESTIWALU PERSPEKTYWY 2017:
28 października 2017 / sobota / godzina: 11:00-14:00
Warsztaty muzyczne Body Music – czyli zagraj sobie na brzuchu
Prowadzenie: Tomasz Krzyżanowski / Teatr CHOREA
28 października 2017 / sobota / godzina 17:00
Wystawa fotograficzna “7.15 p.m.”
Autor: Wiktor Moraczewski / Fotografie: Greg Noo-Wak
28 października 2017 / sobota / godzina 19:00
Spektakl Ciemność. To co jest ukryteTeatr CHOREA / reż. Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz
29 października 2017 / niedziela / godzina 19:00
Spektakl Manifest 1.2 / Teatr im. Stefana Batorego z Chorzowa
Po premierze spektaklu “Ciemność. To co jest ukryte” (piątek, 27 października oraz po spektaklu “Manifest 1.2” (niedziela, 29 października) zapraszamy na rozmowy z twórcami.
Festiwal wArt_Inkubatorze, w Fabryce Sztuki w Łodzi organizuje Teatr CHOREA przy współpracy z Fabryką Sztuki w Łodzi. Trwa od 27 do 29 października.

Tomasz Żółtko – koncert
Muzyk, kompozytor, poeta, teolog i publicysta. Jedna z najbardziej barwnych i niekonwencjonalnych postaci współczesnej piosenki autorskiej. Wiele z jego utworów zmusza do refleksji, krytycznego spojrzenia na siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Szczęściarz zakochany nieprzytomnie w swojej Żonie i dwójce dzieci. Ideowy chrześcijanin, naśladowca Chrystusa. Przeciwnik fundamentalizmów we wszelkiej postaci, za co bywa zwalczany i potępiany przez różnych ortodoksów. Natomiast przez osoby areligijne często postrzegany jako dewota. Klasyczny samotny wilk. Wydał do tej pory trzynaście płyt oraz sześć zbiorów wierszy.
Początek koncertu o godzinie 17.00, w sobotę 28 października, w Kościele Ewangelicko-Reformowanym, przy ulicy Radwańskiej 37 w Łodzi.

Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel
Odbywająca się w Łodzi czterodniowa impreza dedykowana jest m.in. podróżnikom. Mediatravel to: panele dyskusyjne, spotkania z odkrywcami, pokazy filmów i koncerty.
Jednym z wydarzeń jest niedzielny DZIEŃ POLONII.
W trakcie Dnia Polonii odbędzie się koncert orkiestry kameralnej Alla Viena!
Instrumentaliści, dysponujący bogatym dorobkiem artystycznym i estradowym. Na co dzień są związani z Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina, Akademią Muzyczną im. G i K. Bacewicz w Łodzi i Filharmonią Świętokrzyską im. O. Kolberga. Jako Alla Vienna występują pod dyrekcją zastępcy koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej Marty Niedźwieckiej.
Od wiedeńskiego salonu po Broadway, Hollywood i Londyn Zespół powstał w 2008 roku. Początkowo swój repertuar budował wokół muzyki wiedeńskiej, sukcesywnie powiększając program o muzykę musicalową, filmową i rozrywkową. Dziś wizytówką Alla Vieny są nowatorskie projekty, łączące różne gatunki muzyczne: m.in. Ale Kino, Kochamy Seriale, Muzyka Zespołu Queen Symfonicznie, Filmowe Piosenki z chórem czy Piosenki Anny German. Wstęp wolny.
Niedziela, 29.10.2017 r. EC1 Łódź-Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3. Godz. 12.00-17.00.