Czwartek, 26 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
RuszaFestiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów “Mediatravel”
Festiwal to podróż po mediach, których twórcy są zainspirowani światem, a w szczególności: człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje,konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, a także całą dziedziną współczesności – czyli tym wszystkim, co człowieka otacza.
Podróż można rozumieć jako przeniesienie się do innej sfery duchowości, innej religii, filozofii, kultury Podróż do innych krajów i fascynacja pejzażem, przyrodą, zabytkami, podziwianymi w ich egzotycznym pięknie. Podróż to także, a może przede wszystkim, ludzie, często inaczej myślący o sprawach najprostszych, ludzie patrzący zupełnie innym spojrzeniem niż to, do którego przywykliśmy i które uważamy za naturalne. Jest to podróż szczególna, bardziej duchowa niż fizyczna, bardziej intelektualna i głęboka.

Czwartek, 26 października 2017 – Festiwalowe reminiscencje.
11.00 EC1
Konferencja prasowa. EC1, Łódź, ul. Targowa 1/3.
12.00-14.00
Panel naukowy pt. Krzysztof Kolumb – jego pochodzenie, biografia i dokonania w perspektywie stosunków międzynarodowych ówczesnej Europy. Uniwersytet Łódzki. Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, Łódź, ul. Składowa 43 (Aleja Rodziny Scheiblerów). Pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
14.00
Prezentacja audycji radiowych zgłoszonych do konkursu.
Jamajka Europy – autor Robert Kawka (Polskie Radio 24).
Powrót do miejsc ukochanych – autor Robert Kawka (Polskie Radio 24).
Chodźcie, złapali wiedźmę! (reportaż radiowy) autor Paweł Drozd (Program III Polskiego Radia).
15.15
Konkursowe pokazy filmowe część 1.
Nie dojechać nigdy reżyseria Bartosz Lisek.
Nurkowie Badjao autor Sławomir Makaruk.
W lesie Togutili autor Sławomir Makaruk.
17.00
PORTRETY. ŻYWE ŚWIADECTWA RÓŻNYCH KULTUR. Wernisaż wystawy fotograficznej Zbigniewa Mroczka.
18.00
Uroczyste otwarcie Festiwalu.
Koncert Muzyka Świata. EC1, Łódź, ul. Targowa 1/3.
19.00
Zakazana historia. Arka Noego-Mit czy historia prawdziwa?
ks. dr Roman Piwowarczyk.
20.00
Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej.
Spotkanie autorskie.
Igor Strojecki.
Festiwal potrwa do niedzieli, 29 października
Festiwal Piłsudskiego
W ramach Festiwalu Piłsudskiego Dom Literatury w Łodzi we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi serdecznie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu Piłsudski (nie)znany pt. “Król duch na miarę czasów literatura i poezja o Marszałku”
UWAGA! Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13, w czwartek 26 października o godzinie 18.00

“Heroicznemu maksymalizmowi etycznemu towarzyszy idea przekraczania człowieczeństwa ku duchowi jest to nie tylko możliwe, ale konieczne i nieuniknione. To jest ton wysiłku duchowej przemiany, który Piłsudski odnalazł u Słowackiego i który go już nigdy nie opuścił. Maria Janion.
Postać Piłsudskiego oraz historia dowodzonych przez niego Legionów były tematem wielu utworów literackich, między innymi twórczości Juliusza Kaden-Bandrowskiego, poezji Kazimiery Iłłakowiczówny, Jana Brzechwy, Kazimierza Wierzyńskiego, Juliana Tuwima i Romana Kołonieckiego. Osoby mające kontakt z Marszałkiem często spisywały swoje wspomnienia, wydawane później drukiem wśród nich wymienić należy sanacyjnego premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego (Strzępy meldunków), osobistą sekretarkę Piłsudskiego Kazimierę Iłłakowiczównę (Ścieżka obok drogi), Władysława Baranowskiego (Rozmowy z Piłsudskim oraz Z Marszałkiem Piłsudskim w Egipcie) i socjalistę Leona Wasilewskiego (Józef Piłsudski jakim Go znałem). Mówiono też o marszałku, zwłaszcza po słynnym przemówieniu z 28 czerwca 1927 roku podczas uroczystości powtórnego pochówku na Wawelu prochów Juliusza Słowackiego, jako o nowym wcieleniu Króla Ducha. Jaka jest prawda? Czy Piłsudski był faktycznie wcieleniem romantycznego mitu, realizowanego choćby poprzez oficjalną polityką historyczną oddającą cześć bohaterom powstania styczniowego? Na ile marszałek, jako człowiek sukcesu, zwycięski wódz z wojny z bolszewikami, był i jest Polakom niezbędny do podniesienia własnej narodowej samooceny? Na ile II wojna światowa, a następnie okres PRL-u, wzmocniły i utrwaliły ten obraz?
Goście:
* dr Mateusz Werner (były wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury, filozof kultury, eseista, krytyk filmowy)
* dr Przemysław Dakowicz (poeta, eseista, krytyk literacki, historyk literatury, Katedra Literatury i Tradycji Romantyzmu UŁ)
* dr Przemysław Owczarek (poeta, dyrektor Domu Literatury w Łodzi)
Prowadzenie:
* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych)
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Dr Mikołaj Mirowski o Festiwalu Piłsudskiego | audio (m4a) audio (oga) |
Trwa X Restaurant Week
30 łódzkich restauracji bierze udział w X jubileuszowej edycji Restaurant Week. W tym roku tematem przewodnim jest hasło “Okazja do świętowania”.
Wartoprzeczytać
Każda z biorących udział w festiwalu restauracji, przygotowuje autorskie, trzydaniowe menu inspirowane tematem przewodnim w cenie 49 zł. W jubileuszowej edycji na gości czekać będzie również niespodzianka pod postacią aperitifu. – Zapraszamy na nasza stronę internetowa, www.restaurantweek.pl, tam wszystkie restauracje z całej Polski, pokazują swoje festiwalowe menu. Wcześniej rezerwujemy stolik i na dany dzień, na daną godzinę przychodzimy do restauracji, gdzie otrzymujemy przystawkę, danie główne i deser w festiwalowej cenie – mówi Igor Jankowski, jeden z organizatorów Restaurant Week.
Organizatorzy zapewniają też, że festiwalowe restauracje są co roku starannie selekcjonowane. – Główne hasło naszego festiwalu, to festiwal najlepszych restauracji i rzeczywiście staramy się wybrać najlepsze. Dobieramy je pod kątem autorskiej kuchni, ciekawych szefów kuchni i konceptów, a przede wszystkim ciekawych smaków – zapewniają.
W tegorocznej edycji festiwalu, w całej Polsce weźmie udział 400 restauracji. W ramach festiwalu odbywają się także wydarzenia towarzyszące, w tym warsztaty kulinarne. Restaurant Week potrwa do 31 października.

Wystawa “Beksiński nieznany” w Łodzi
Twórczość Zdzisława Beksińskiego można oglądać na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. Rewolucji 1905 roku.
W programie wystawy znajduje się ponad 100 prac, w tym: fotografia, fotomontaż, grafika komputerowa, filmy z prywatnych archiwów artysty, mapping, obrazy w wirtualnej rzeczywistości.
Zdzisław Beksiński był jednym z najbardziej znanych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku. Oprócz malarstwa zajmował się rzeźbą, fotografią, a pod koniec życia grafiką komputerową. Artysta zmarł tragicznie w 2005 roku.
Wystawa organizowana jest przez fundację Beksiński, która została ustanowiona po śmierci Mistrza w celu ochrony jego dorobku artystycznego oraz szeroko pojętego kultywowania pamięci o Zdzisławie Beksińskim i jego rodzinie.
Ekspozycję można oglądać do 4 listopada na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w sali C140.

Pia De Tolomei w Łódzkim Domu Kultury
Z cyklu ARCYDZIEŁA OPERY ŚWIATOWEJ, Gaetano Donizetti PIA DE TOLOMEI. To tragedia niewinnej bohaterki z poematu Boskiej komedii Dantego. Premierowa prezentacja opery bel canto.
Wykonują.: Patrizia Ciofi, Laura Polverelli, Daniel Borowski, Francesco Meli oraz orkiestra i chór Gran Teatro La Fenice w Wenecji, z tekstem w języku polskim.
Czas trwania opery 138 minut
Prelekcja i komentarze WALDEMAR PAWŁOWSKI
Godz. 17.00, sala kolumnowa.
