Wtorek, 10 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Tubis Trio – INAUGURACJA cyklu KONCERTÓW KAMERALNYCH w sezonie 2017-2018
Koncert premierowej płyty The Truth. Po wydaniu płyty koncertowej Live In Luxembourg zespół powraca z pierwszą płytą studyjną. The Truth jest jego debiutem w holenderskiej wytwórni Challenge Records. Nagranie zawiera 10 kompozycji autorskich Macieja Tubisa, które wyróżniają się dużą melodyjnością wymykając się typowo jazzowej estetyce. Jednak improwizacja jest najważniejszą częścią tej muzyki, definiującą jednocześnie stylistykę. To jest nasza historia, nasze emocje. Żadnej chłodnej kalkulacji. Żywa reakcja publiczności na naszych koncertach to potwierdza. Chcemy naszą radością z muzykowania podzielić się z innymi. Jazz, nie jazz. Nie ma znaczenia. Liczy się tylko prawda.
Wykonawcy:
Maciej Tubis fortepian
Paweł Puszczało kontrabas
Przemek Pacan – perkusja
Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina
Arcydzieła Opery Światowej – Linda z Chamounix
Z cyklu ARCYDZIEŁA OPERY ŚWIATOWEJGaetano Donizetti LINDA Z CHAMOUNIX
Premierowa prezentacja opery bel canto! w kolejnej wielkiej kreacjiwokalno-aktorskiej EDITA GRUBEROVAoraz: Dean Van Der Walt, Jacob Will, Laszlo Polgar, Cornelia Kallisch orkiestra i chór Zurich Opera House.
Dyryguje ADAM FISCHER
czas trwania opery 162 minuty
prelekcja i komentarze WALDEMAR PAWŁOWSKI
10 października (wtorek), godz. 17.00 sala kolumnowa Łódzkiego Domu Kultury.
Na wspólnym podwórku łódzki tygiel kultur i wyznań
W Muzeum Miasta Łodzi trwają prace nad nową wystawą stałą o wielokulturowej Łodzi pod nazwą Na wspólnym podwórku łódzki tygiel kultur i wyznań.
Jest to multimedialna opowieść o wielokulturowym dziedzictwie przedwojennej Łodzi i jej wieloetnicznej, wielowyznaniowej społeczności.
Ekspozycja ukaże historyczną wielokulturowość Łodzi na tle fenomenu jej rozwoju przemysłowego i demograficznego. Współistnienie polsko-żydowsko-niemieckie pokazane zostanie z perspektywy wspólnego domu, miejskiego podwórka, bliskiego i dalekiego sąsiedztwa z jego pozytywami i negatywami.
Multimedialna wystawa prezentowana będzie w ośmiu strefach tematycznych. Aranżacja każdej ze stref poświęcona zostanie wybranym zagadnieniom z życia przedwojennego miasta wielu narodów, religii i kultur. Narracja wystawy poprowadzi widza wzdłuż kilku osi zbiegających się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni miejskiego podwórka. To na łódzkich podwórkach, jak w soczewce skupiało się wielonarodowościowe współistnienie odmiennych religijnie i kulturowo społeczności.
Z przestrzeni wspólnego podwórka z żeliwną pompą studzienną, zwiedzający wejdzie do kamienicy czynszowej, której lokatorami są wieloetniczne rodziny. Zajrzy do mieszkania: polskiego, żydowskiego i niemieckiego, których wystrój zawiera informację o tradycji wyznaniowej domowników, posłucha wielojęzycznych rozmów rodzinnych, poczuje klimat przedwojennych podwórek opisanych we wspomnieniach łódzkich Niemców, Żydów i Polaków. Ścieżki zwiedzania prowadzą do lokalu magla prowadzonego przez Niemkę – Frau Langer, a także do łódzkiej kawiarenki z muzyką lat dwudziestych i trzydziestych.
Zwiedzający będą mogli poznać różnorodność kulturową, wyznaniową i wielojęzyczność dawnych mieszkańców Łodzi nie tylko dzięki prezentowanym na wystawie eksponatom, dokumentom i zdjęciom ze zbiorów muzeum, ale także dzięki nowoczesnym multimediom będą oni mogli posłuchać i obejrzeć audiowizualne prezentacje czy doświadczyć kolejnych wrażeń dzięki efektom dźwiękowym (np. odgłosów ulicznego zgiełku, samochodów, tramwajów, pogawędek sąsiadek przy pompie studziennej podwórkowych zabaw dziecięcych).
Poszczególne elementy wystawy będą ponadto ulegać aranżacyjnym zmianom wraz z porami roku lub kalendarzem świąt przypadających w danej religii: katolicyzmie, judaizmie czy protestantyzmie. Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowane wydawnictwo i szeroko zakrojone działania warsztatowe oraz edukacyjno-kulturalne.
Otwarcie wystawy nastąpi 10 października o godz. 17.30..
Autorką koncepcji, scenariusza i kuratorem wystawy jest Anna Walaszczyk etnograf, kierownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łodzi.
Człowiek z Manufaktury – rozstrzygnięcie konkursu na operę
O godzinie 18.30 na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi zostanie rozstrzygnięty konkurs kompozytorski na operę CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY o łódzkim królu bawełny Izraelu Poznańskim. Poznamy wyniki głosowania Publiczności oraz decyzję jury .
Przed rozpoczęciem spektaklu NABUCCO Giuseppe Verdiego dowiemy się, który z twórców Katarzyna Brochocka czy Rafał Janiak skomponuje całą operę. Prapremierę dzieła zaplanowano na listopad 2018 roku.
Tego wieczoru poznamy również zwycięzcę Nagrody Publiczności Operowej wyłonionego w drodze głosowania widzów obecnych w Teatrze Wielkim podczas koncertu finałowego. Oddano 380 ważnych głosów.
Organizatorem konkursu jest Teatr Wielki w Łodzi, a mecenasem i fundatorem nagród łódzka Manufaktura, znajdująca się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.
Bajzel Filmowy- cykl Pop2Art
Pop’n’Art zaprasza na wtorkowy Bajzel Filmowy. Co tydzień w strefie ART odbywać będą się projekcje obejmujące dwa cykle- jeden stały (Pop2Art) i jeden zmienny.
Pop2Art to cykl filmów, będących połączeniem kina artystycznego i kultury popularnej, utożsamianej w świecie filmu z kinem gatunkowym. Prezentujemy w nim dzieła autorów kina, którzy do opowiadania historii wykorzystują znane z klasycznych filmów (np. kryminałów, komedii czy horrorów) schematy fabularne, ustanowione w złotej erze kina hollywoodzkiego. Znajdzie się w nim również miejsce dla kina popularnego, w którym pobrzmiewa artystyczna wrażliwość twórców.
W pierwszej odsłonie cyklu pokażemy ostatni, zrealizowany przed podróżą do Hollywood, film Romana Polańskiego: “Bal wampirów”, za sprawą amerykańskiego dystrybutora znany szerzej jako “Nieustraszeni pogromcy wampirów albo: Przepraszam, ale pańskie zęby tkwią w mej szyi”. Jest to jeden z pierwszych przykładów hybrydy komedii i horroru. “Pogromcy” stawiają na slapstick, groteskę i serię niewybrednych dowcipów. Jest to zarazem kolejne – po “Wstręcie” – spotkanie Polańskiego z kinem grozy, tym razem odwołujące się do znanego z kultury popularnej i ludowych legend obrazu wampira, a nie mrocznych zakamarków ludzkiej psychiki.
Ekscentryczny profesor Abronsius (parodia Van Helsinga) wraz ze swoim bojaźliwym i mało rozgarniętym asystentem Alfredem (w tej roli sam Polański) przybywają do Transylwanii w poszukiwaniu dowodów na istnienie krwiopijców. Zgodnie z intuicją wyklętego profesora, wkrótce będą musieli zmierzyć się z siłami ciemności.
O filmie przed projekcją opowie Adam Cybulski.
NIEUSTRASZENI POGROMCY WAMPIRÓW (Dance of the Vampires)
reżyseria: Roman Polański
prod. USA / Wielka Brytania 1966
ADAM CYBULSKI
filmoznawca i doktorant na UŁ. Współpracował m.in. z festiwalem Transatlantyk oraz festiwalem filmowym Pięć Smaków. Współtworzył czasopismo Kontrast, portal Bad Taste oraz cykl pokazów Seans (sporo) przed północą. Publikował i tłumaczył teksty m.in. w Panoptikum, Perspektywach Kulturoznawczych i EKRANach
Pop’n’Art, Plac Wolności 6, Łódź