Procesja ku czci świętej Faustyny, patronki Łodzi [ZDJĘCIA]
Uroczysta procesja przeszła ulicą Piotrkowską, od Kościoła pod wezwaniem świętej Faustyny, do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie wierni odnowili Akt Zawierzenia Archidiecezji Łódzkiej Bożemu Miłosierdziu.
![Procesja ku czci świętej Faustyny, patronki Łodzi [ZDJĘCIA] 1 39104 9021d43dd73fdcb20d78771b1ae48da3](/wp-content/archiwum/files/39104-9021d43dd73fdcb20d78771b1ae48da3.jpg)
Mszę świętą w Kościele pod wezwaniem ŚwiętejFaustyny odprawił biskup pomocniczy senior z Krakowa, Jan Zając. Po eucharystii, procesja z relikwiami Świętej przeszła sprzed kościoła przy Placu Niepodległości, ulicą Piotrkowską do Bazyliki Archikatedralnej.
Święta Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku we wsi Głogowiec jako trzecie spośród dziesięciorga dzieci w rodzinie Stanisława i Marianny Kowalskich. Dwa dni później na chrzcie świętym w kościele parafialnym w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena.
Do szkoły chodziła niecałe trzy lata, a potem poszła na służbę do zamożnych rodzin w Aleksandrowie Łódzkim i Łodzi. Od siódmego roku życia odczuwała wezwanie do służby Bożej, ale rodzice nie wyrażali zgody na jej wstąpienie do klasztoru. Przynaglonawizjami cierpiącego Chrystusa, w 1924 roku wyjechała do Warszawy, by szukać miejsca w klasztorze. Przez rok pracowała jeszcze jako pomoc domowa, by zarobić na skromny posag. 1 sierpnia 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie.
W tym Zgromadzeniu przeżyła 13 lat przebywając w wielu domach, najdłużej w Krakowie, Warszawie, Płocku i Wilnie, pełniąc obowiązki kucharki, sprzedawczyni w sklepie z pieczywemi ogrodniczki. Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego, dlatego ponad 8 miesięcy spędziła w szpitalu na Prądniku w Krakowie. Cierpienia traktowałajako dobrowolną ofiara za grzeszników.
Za najważniejsze zadanie uznała przekazanie Kościołowi i światu orędzia Miłosierdzia. Jej działania zaowocowały nowymi formami kultu:powstał obraz z podpisemJezu, ufam Tobie, Święto Miłosierdzia, Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwa w chwili Jego konania na krzyżu, zwana Godziną Miłosierdzia.
Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach mając 33 lata. Z jej charyzmatu i doświadczenia mistycznego zrodził się Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia, który kontynuuje jej misję. Jej relikwie znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
18 kwietnia 1993 odbyła się beatyfikacja Faustyny, której dokonał papież Jan Paweł II.Za cud niezbędny do wyniesienia na ołtarze uznano uzdrowienie kobiety chorej na obrzęk limfatyczny.
30 kwietnia 2000 roku miała miejsce kanonizacja,której także dokonał Jan Paweł II.Za cud kanonicznie stwierdzono uzdrowienie uszkodzonej lewej komory serca polskiego księdza[.
10 grudnia 2005 z inicjatywy arcybiskupa Władysława Ziółkazostała ogłoszona patronkąŁodzi. Jej wspomnienie przypada 5 października.