Piłsudski (nie) znany. Spór o “cud nad Wisłą” elementem obchodów 150 rocznicy urodzin marszałka
W ramach Festiwalu Piłsudskiego, w Łodzi zorganizowane zostanie jutro (28 września) drugie spotkanie w ramach cyklu Piłsudski (nie)znany.
Bitwa Warszawska to niedoceniane, a przecież niezmiernie ważne wydarzenie w historii Polski. Zatrzymanie przez polskie wojska marszu bolszewików na Zachód w 1920 roku jak twierdzą historycy de facto uratowało Zachodnią Europę przed komunizmem. Trudno sobie wyobrazić, co mogłoby się wydarzyć, gdyby wojska Tuchaczewskiego zajęły Warszawę i podporządkowały sobie świeżo powstałe państwo polskie. Badacze tego okresu zgodnie zaznaczają, że polska stolica była tylko etapem na drodze Armii Czerwonej do Berlina, a następnie Paryża i Londynu. Możemy być pewni, że gdyby Warszawa padła, wrota Niemiec stałyby przed bolszewikami otworem. Niestety jedna z najważniejszych bitew w historii naszego kontynentu wciąż pozostaje marginalizowana. Dlaczego pomija się ją tak często w narracji o europejskiej historii? W jaki sposób opowiadać o tak zwanym cudzie nad Wisłą?
Przekonać się o tym można już jutro,w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13. Spotkanie poprowadzidr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych).
Nazwa | Plik | Autor |
Mikołaj Mirowski o znaczeniu “cudu nad Wisłą | audio (m4a) audio (oga) |