W 1939 roku bronił łódzkiego nieba, teraz wygrywa brytyjski plebiscyt na “pilota ludu”
Polski pilot Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej, wygrywa plebiscyt brytyjskiego Muzeum RAF na “pilota ludu”.
Wyniki głosowania to w dużej mierze zasługa mobilizacji Polaków – zarówno imigrantów, jak i tych mieszkających nad Wisłą. Od kilku dni link do strony, na której głosować można było w konkursie, krążył po polskim internecie. Pomysłodawca plebiscytu, Peter Devitt mówił Polskiemu Radiu, że aktywność naszych rodaków bardzo go cieszy i nie ma nic przeciwko temu, że głosowanie zostało zmonopolizowane przez Polaków. – Podczas wojny w RAF walczyli przecież ludzie z każdego zakątka świata. Pracuję z polską społecznością od 2001 roku. Mam tam wielu przyjaciół, więc wiem, na co was stać – podkreślał Devitt.
Franciszek Kornicki wsierpniu 1939 roku otrzymał przydział do 162 Eskadry Myśliwskiej w III Dywizjonie Myśliwskim 6 Pułku Lotniczego Wojska Polskiego. W dniu wybuchu drugiej wojny światowej eskadra ta była częścią lotnictwa Armii Łódź i stacjonowała na lotnisku polowym Widzew. Kornicki odbył dwa loty bojowe, wykonywał też zadania łącznikowe.
Posłuchaj :
Nazwa | Plik | Autor |
Rozmowa z Franciszkiem Kornickim | audio (m4a) audio (oga) |
W przyszłym roku w sali wystawowej Muzeum RAF stanie naturalnych rozmiarów sylwetka zwycięzcy. Plebiscyt organizowany przy współpracy z dziennikiem Daily Telegraph ma związek z przypadającą w przyszłym roku setną rocznicą powstania Królewskich Sił Powietrznych. Drugie miejsce w głosowaniu zajmuje Sir Douglas Bader – człowiek, który bronił angielskiego nieba mimo faktu, że jeszcze przed wojną stracił obie nogi. Zdobył on ponad sześć tysięcy głosów.