Legionistom łodzianie. Pomnik poświęcony tym, którzy przywrócili ojczyźnie utraconą wolność [ZDJĘCIA]
W centralnej części Parku Legionów przy ul. Sanockiej w Łodzi uroczyście odsłonięto dziś Pomnik Legionisty. To zwieńczenie 10-letnich starań Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin.
Idea związana z powstaniem pomnika zrodziła się w 2007 roku, sześć lat później decyzją łódzkiej Rady Miejskiej wybrano lokalizację, a w październiku 2014 roku wmurowano kamień węgielny. Dziś akt odsłonięcia pomnika odczytał Marek Gwoździński, członek Związku Legionistów Polskich i ich Rodzin. – My, społeczeństwo Łodzi, przekazujemy dzisiejszym, a także przyszłym pokoleniom pomnik poświęcony tym bohaterom, którzy ponad 100 lat temu pierwsi chwycili za broń, aby przywrócić ojczyźnie utraconą wolność.
Uczestnicy uroczystości podkreślali, że miejsce zostało nasycone treścią, ponieważpark im. Legionów nie miał wcześniej symbolilegionowych, a teraz ma Pomnik Legionisty. – Chwalimy go i bijemy brawo temu dziełu, ponieważ pod względem historycznym i estetycznym jest ono znakomite – mówił Adam Przepałkowski, przewodniczący zarządu Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin.
Pomnik przedstawia postać odlanego w brązie młodego żołnierza z bronią. Na monumencie widnieje też napis “Legionistom łodzianie”. Autorem pomnika jest rzeźbiarz związany z łódzką Akademią Sztuk Pięknych Marcin Mielczarek. – Bardzo mi zależało na tym, aby czyn legionowy był widziany nie tylko przez pryzmat rozkazuwojskowego, ale przede wszystkim przez pryzmat osobistej ludzkiej decyzji każdego z nas, który w jakimś etapie życia może o czymś zdecydować, a przez to ująć się za jakimiś wartościami i coś poświęcić, a także mieć wątpliwości z tego powodu – wyjaśniał rzeźbiarz. – Dlatego właśnie chciałem, aby ta postać była przejawem nie tylko wartości, ale i uczuć.
Powstanie Pomnika Legionisty sfinansowano przede wszystkim ze zbiórki publicznej, darowizn firm i osób prywatnych oraz ze środków miejskich.
Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono także medale “Pro patria”. Otrzymał je m.in. Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która również wsparła budowę pomnika.