Z czego można robić papier?
Jak produkuje się banknoty i papiery wartościowe? Czy papier można robić z piór lub z trawy? Na te i inne pytania można było dziś uzyskać odpowiedź podczas odbywającej się w Łodzi XIX Konferencji i Wystawie Papierniczej PROGRESS’17.
Jak powstaje papier? Niby wszyscy wiemy, że trzeba ściąć drzewa, a potem drewno rozdrobnić tak, żeby uzyskać celulozę i dzięki maszynie papierniczej otrzymać wstęgę materiału na książki, zeszyty lub gazety. W praktyce okazuje się, że może być jednak inaczej.
Papier nie musi być zrobiony ze stuletnich pomników przyrody, a o jego produkcji można dyskutować godzinami. – W swojej pracy zawodowej potrafiłam uzyskać papier z dodatkiem białka tzw. kreatyny, która pochodzi z piór -wyjaśnia profesor Krystyna Wrześniewska-Tosik z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Justyna Wietecha z tego samego Instytut dodaje, że celuloza to również inne rośliny. – Wykorzystywaliśmy taką roślinę, która nazywa się miotła hiszpańska, to taka sztywniejsza trawa, i z tego była pozyskiwana masa celulozowa i dodawana jak dodatek do papieru.
Dlaczego robić papier z piór lub z trawy? – Ze zwykłej oszczędności – dodajeprofesor Krystyna Wrześniewska-Tosik. Inni eksperci przypominali o tym, że kiedyś do produkcji papieru służyły trawy i słoma.
Posłuchaj relacji naszego reportera:
Nazwa | Plik | Autor |
XIX Konferencja i Wystawa Papiernicza PROGRESS’17 w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |