Czwartek, 14 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Festiwal Łódź Czterech Kultur 2017. L.Stadt i Młynarski Plays Młynarski [KONCERT]
Muzyczny projekt kierowany jest przez syna Wojciecha Młynarskiego – Jana. To świeże spojrzenie na klasyczne utwory zmarłego w tym roku poety, które zna kilka pokoleń słuchaczy.
Jan Młynarski do wspólnego projektu zaprosił jedną z najciekawszych kompozytorek i wokalistek współczesnej polskiej sceny – Gabę Kulkę. Obok Kulki i Młynarskiego na scenie wystąpią inni znakomici muzycy: Wojciech Traczyk, grający na gitarze basowej i kontrabasie oraz odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe – Piotr Zabrocki.

Czwartkowy program festiwalu:
10:00 Reżim komunistyczny w polskiej i rosyjskiej pamięci, konferencja, od g.17:00 otwarty panel – wstęp wolny Centrum Dialogu im. M. Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
11:00 Miasto czterech kultur. Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie w służbie Łodzi, lekcje dla uczniów szkół licealnych – wydarzenie bezpłatne(obowiązuje rezerwacja miejsc) Centrum Dialogu im. M. Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
18:00 Spotkanie z Andrzejem Krakowskim, wystawa i pokazy filmów: Triumf ducha oraz Looking for a Palladin” – wstęp wolny Dom Literatury, ul. Roosevelta 17
19:00 Ashes to Ashes, reż. Steve Lambert – spektakl w języku angielskim Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, ul. Zachodnia 93, Mała Sala
19:00 Młynarski Plays Młynarski oraz L.Story, koncert zespołu L.Stadt Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, ul. Więckowskiego 15
Ziołowy czwartek w Ogrodzie Botanicznym [SPACER]
W czwartkowe popołudnia poznajemyróżnorodność rodzimej flory oraz zastosowanie różnych gatunków roślin w ziołolecznictwie. Spacery ucząrozpoznawania popularnych roślin leczniczych, które spotykamy na łące i w lesie; pokazują też które zielsko można włączyć do jadłospisu i dlaczego należy to robić.
Spacer zorganizowany 14 września o godz. 17.00 dotyczyć będzie ziół ifitoterapii w cukrzycy.
W przypadku deszczu zajęcia odbywają się w sali dydaktycznej Ogrodu przy ul. Retkińskiej 39/65.

Wieczory z Adolfem Dymszą w Starym Kinie [FILM]
Tak naprawdę Adolf Dymsza nazywał się Bagiński, a pseudonim “Dymsza” został stworzony przez jego Siostrę. Sam Dymsza chciał nazywać się “Scipio del Scampio”…
Zadebiutował w filmie “Przez ogień i krew”, a jego kariera zaczęła się rozwijać bardzo szybko.
Rok 1935 nazwano Rokiem Dymszy. Cała Polska znała jego filmowe wcielenia: Dodek Wędzonka, Wincenty Poziomka, Teofil Rączka to tylko niektóre.
W czwartek, 14września zobaczymy film “PAWEŁ I GAWEŁ”. Filmowy wieczór rozpocznie się w Starym Kinie (ul. Piotrkowska 120) o godzinie 18.00

Przypadki podróżne – Madagaskar [SPOTKANIE ZPODRÓŻNIKIEM]
Za sprawą filmów animowanych z nazwą wyspy w tytule Madagaskar wszedł do popkultury. Ale obraz wyspy przedstawiony na ekranie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów świata,większość Malgaszów nie ma w domu ani prądu, ani wody. Domy, zbudowane z gliny, zazwyczaj mają dziurawe dachy i klepisko zamiast podłogi. Dodajmy do tego trąd, malarię, wszechobecne pluskwy i już będziemy wiedzieć, dlaczego większość turystów zamiast Madagaskaru wybiera sąsiedni Mauritius czy Seszele.
Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż właśnie tu, czeka nas niezwykła przygoda. Czerwona ziemia. Soczysta zieleń pól ryżowych. Lemury i kameleony. Baobaby i pielgrzanowce madagaskarskie.
O swoich doświadczeniach z pobytu na Madagaskarze opowie Jędrzej Majka z wykształcenia teolog i dziennikarz, z wyboru podróżnik. Spotkanie, połączone z pokazem slajdów, rozpocznie się o godzinie 18.30 w Keja Pub (Kopernika 46)
