Lekarskie kadry wojskowe. Zmiany w działaniu Uniwersytetu Medycznego?
Burza wokół łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą zmienić przepisy o funkcjonowaniu uczelni. Większy wpływ na kształcenie, a także władze wydziału wojskowo-lekarskiego i wybór nowego prorektora, miałoby Ministerstwo Obrony Narodowej.
Poseł Alicja Kaczorowska tłumaczy, że zmiany są szansą na rozwój uczelni. – Kandydat na oficera – lekarza, oficera – ratownika czy oficera – farmaceutę musi być szkolony równieżjako żołnierz zawodowy. Takie szkolenie musi się odbywać równolegle do szkolenia medycznego.
Innego zdania jest opozycja. Były przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Stefan Niesiołowski, uważa, że proponowane zmiany to zamach na autonomię uczelni. – Ten projekt oznacza tak naprawdę, że Antoni Macierewicz będzie mianował prorektora Uniwersytetu Medycznego.
Władze uczelni mają nadzieję na porozumienie w tej sprawie. – Jako uczelnia rozumiemy argumenty wysuwane przez MON, ale rozumiemy też wątpliwości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówi rzecznik Uniwersytetu Medycznego, Joanna Orłowska. -Liczymy na kompromisowe rozwiązanie, które uwzględni interesy wszystkich zainteresowanych stron.
Uniwersytet Medyczny powstał z połączenia cywilnej i wojskowej Akademii Medycznej. Dziś kadry medyczne dla wojska kształcone są na odrębnym wydziale wojskowo – lekarskim. Kandydaci na lekarzy wojskowych przechodzą również szkolenie w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego.
Posłuchaj relacji:
Nazwa | Plik | Autor |
Zmiany w działaniu Uniwersytetu Medycznego? | audio (m4a) audio (oga) |