X Festiwal Szaloma Asza
W dniach 5 8 października 2017r. przypada X edycja Festiwalu Szaloma Asza, którego głównym organizatorem jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie. Festiwal jest imprezą łączącą przeszłość z teraźniejszością Kutna, niegdyś polsko-żydowskiego miasteczka. Co dwa lata, mieszkańcy mają okazję zapoznać się nie tylko z twórczością kutnowskiego pisarza, ale i z kulturą żydowską szeroko rozumianą. Również w tym roku nie zabraknie wykładów, dyskusji i warsztatów, także przedstawień teatralnych, koncertów i szerokiej oferty kulturalnej dla wszystkich. Zapraszamy zainteresowanych tematyką do udziału w wydarzeniu.

Rozpoczynamy 5 października o godz. 11 w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca występem dzieci ze SP nr 1 z Gostynina (przedstawienie Inni z Floriańskiej). O godz. 13 zapraszamy do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie na projekcję filmu dokumentalnego Asz i jego miasteczko oraz na panel dyskusyjny Szalom Asz zapomniany ? Lektury na dziś, nadzieje na jutro z udziałem prof. Daniela Kalinowskiego, prof. Anny Kuligowskiej Korzeniowskiej i mgr Mai Sowińskiej. Gościem specjalnym będzie mgr Małgorzata Kalinowska.Tego dnia o godz. 18 w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku odbędzie się spotkanie z Davidem Mazowerem, prawnukiem Szaloma Asza.
6 października o godz. 9 w bibliotece odbędą się warsztaty dla dzieci prowadzone przez Szymona Gotowskiego (Muzeum POLIN). Równocześnie w kutnowskich szkołach (ZS nr 3, I LO, II LO) odbędą się spotkania młodzieży szkół średnich z Davidem Mazowerem. O godz. 17 w CTMiT rozpocznie się blok artystyczny Szalom na Teatralnej : Przy szabasowych świecach podsumowanie projektu; Śladami Szaloma Asza i kultury żydowskiej (Gim. nr 1, Gim. nr 2); Buntowniczka etiuda teatralna na motywach opowiadania Szaloma Asza (ZS nr 3); Śpiewajmy w jidysz koncert piosenek żydowskich oraz Zaproście mnie do stołu etiuda muzyczno taneczna. Natomiast o godz. 22, w ramach Teatru nocą odbędzie się spektakl Teatru Vis a Vis z Krakowa prapremiera sztuki Rosie, inspirowanej wspomnieniami Paula Glasera Tańcząc z wrogiem.
7 października, tj. trzeciego dnia Festiwalu zapraszamy od godz. 10 do 13 do SP nr 2 na warsztaty taneczne dla dorosłych i młodzieży (prowadzenie Patrycja Licha z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej). Zaś o godz. 18 do Hotelu i Restauracji Rondo na Wieczór żydowski w ramach którego odbędzie się Koncert Łanuszka/Cohen (piosenki Leonarda Cohena w wykonaniu Mikołaja Łanuszki z udziałem kwartetu smyczkowego) oraz na degustację potraw żydowskich.
Ostatniego dnia imprezy, tj. 8 października o godz. 15 w MiPBP odbędzie się konferencja prasowa z udziałem laureatów i jurorów XIII Ogólnopolskiego Konkursu im. Szaloma Asza, natomiast o godz. 16 spotkanie autorskie z pisarzem Darkiem Foksem. O godz. 18 zapraszamy do Kutnowskiego Domu Kultury na wieczór galowy czyli koncert w wykonaniu Agi Mikolaj śpiewaczki operowej, posiadającej jeden z najpiękniejszych głosów sopranowych na świecie (liryczny sopran).
Festiwal jest imprezą strategiczną miasta, od dawna wpisaną w kalendarz imprez kulturalnych. Pojawił się w lokalnej przestrzeni kulturowej w 1999 r. jako dopełnienie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Szaloma Asza. Wymienione wydarzenia kulturalne organizowane są co dwa lata. Podczas Festiwalu mają miejsce różnorodne zdarzenia naukowo literackie i artystyczno rozrywkowe, popularyzujące literaturę, kulturę i tradycję żydowską. Celem naszych działań jest budowanie ogólnopolskiej i międzynarodowej marki Kutna jako miasta dialogu międzykulturowego, poznawanie wspólnej polsko żydowskiej historii i tradycji, ochrona dziedzictwa kulturowego regionu. Ponadto pragniemy integrować lokalną społeczność poprzez udział w zdarzeniach festiwalowych, a nawet ich współtworzenie. Nasze działania skierowane są na przełamywanie stereotypów i barier kulturowych. 2017 r. jest czasem wyjątkowym, ponieważ właśnie w tym roku przypada dziesiąta jubileuszowa edycja Festiwalu; również w tym roku przypada 60 rocznica śmierci Szaloma Asza.