W Łęczycy upamiętnili walki nad Bzurą
W województwie łódzkim, trwają obchody 78. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Uroczystości, odbywają się m.in. Łowiczu, Piątku i Kutnie. To wydarzenie historyczne upamiętniła także Łęczyca.

Bitwa nad Bzurą, była największą bitwą kampanii wrześniowej, przypomina wicestarosta powiatu łęczyckiego, Krystyna Pawlak. – Generał Kutrzeba, głównodowodzący w Bitwie nad Bzurą otrzymał od marszałka Rydza-Śmigłego szyfrogram “Słońce wschodzi” był to znak i zgoda, do rozpoczęcia bitwy. Generał zabiegał o taką zgodę na atak, do tej pory Polacy się bronili, odkąd Niemcy wypowiedzieli nam wojnę. Teraz nastąpiło odwrócenie ról – Polacy zaatakowali.
Bitwa nad Bzurą, znacząco opóźniła atak niemieckich wojsk na Warszawę, dodaje Tobiasz Bocheński, dyrektor Biura Wojewody Łódzkiego. – Udało się rozbić 30 Dywizję Piechoty niemieckiej, udało się związać 2/3 niemieckich sił pancernych, które nacierały na Warszawę. Dzięki Bitwie nad Bzurą, na pewien czas udało się odbić Łęczycę i Łowicz. Wreszcie dano czas, aby warszawiacy przygotowali się do obrony.
Monika Kilar-Błaszczyk, pełniąca obowiązki burmistrza Łęczycy, podziękowała kombatantom, którzy walczyli w Bitwie nad Bzurą. -Wasza postawa zasługuje na najwyższy szacunek i wszelkie działania, które pozwalają na upamiętnienie tych wydarzeń. To dzięki wam możemy dziś cieszyć się życiem w wolnej Polsce, wasza postawa to wzór do przekazywania młodym pokoleniom właściwej postawy patriotycznej i obywatelskiej.
Odpowiednie przygotowanie polskiej armii to jeden z priorytetów rządu; podkreślał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Matuszewski. – W obecnych czasach nasza armia musi być odpowiednio uzbrojona, żeby agresor, który chciałby nas zaatakować wiedział, że będzie twardy opór. Musimy się też domagać odszkodowań od Niemiec – przekonywał.
Uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na łęczyckim cmentarzu, na grobach żołnierzy walczących w bitwie.Za tydzień, w Łęczycy, uczniowie wezmą udział w historycznym rajdzie, upamiętniającym tę bitwę, organizowanym przez PTTK.
W trwającej niecałe 2 tygodnie bitwie pod Kutnem zginęło 15 tysięcy Polaków, a 50 tysięcy zostało rannych.
W dzisiejszej ceremonii na Placu Kościuszki, wzięli udział: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz uczniowie.