Pierwszy dzwonek w zreformowanej szkole
Do szkół wraca 8-letnia podstawówka, 4-letnie licea, 5-letnie technika, a szkoła zawodowa staje się dwustopniową szkołą branżową. To także czas wygaszania gimnazjów.
Uczniowie klasy pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej dostaną nowe podręczniki, opracowane według nowych podstaw programowych. W czwartej klasie podstawówki będzie jeszcze przyroda. Potem w klasie piątej zreformowanej szkoły uczniowie będą się uczyli geografii i biologii, a w wyższych klasach także chemii i fizyki. Siódmoklasiści rozpoczną też naukę drugiego języka obcego. Na zakończenie podstawówki będzie egzamin ósmoklasisty. Zmiany dotyczą także szkół zawodowych, które od 1 września stały się szkołami branżowymi I stopnia.
W kwietniu minister edukacji zapowiedziała piętnastoprocentowe podwyżki w oświacie rozłożone na trzy lata. ” Pan premier Morawiecki przy konstrukcji budżetu potwierdził, że są dodatkowe środki, ponad miliard złotych w roku 2018″ – mówi Anna Zalewska. “Pani premier na rozpoczęciu roku szkolnego powie, jak ten harmonogram będzie wyglądał” – dodaje minister.
Anna Zalewska zapowiedziała także dodatek 500 plus dla nauczycieli dyplomowanych, przyznawany według ściśle określonych kryteriów i uzależniony od doskonalenia zawodowego nauczyciela. “To jest nic innego jak finansowy, dodatkowy stopień awansu dyplomowanego, ale bardzo motywacyjny, podlegający ocenie” – zaznacza minister.
Związki zawodowe odnoszą się krytycznie do zapowiedzi podwyżek w oświacie. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który nie zgadza się na zmiany w systemie edukacji, zapowiada protest w dzień rozpoczęcia roku szkolnego. Oświatowa “Solidarność” chciałaby, żeby piętnastoprocentowe podwyżki dla nauczycieli obowiązywały od stycznia 2018 roku. Związek grozi protestem, jeśli ten warunek nie zostanie spełniony..
Rząd ma się zająć projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych 12 września. IAR
Nowy rok szkolny w łódzkich szkołach i przedszkolach rozpoczyna prawie 78 tysięcy uczniów.
W roku szkolnym 2017/2018 będziemy mieć:
35898 uczniów szkół podstawowych,
8293 uczniów gimnazjów,
8971 uczniów liceów ogólnokształcących,
7765 uczniów szkół zawodowych
oraz 17928 przedszkolaków.
Para prezydencka złożyła życzenia społeczności szkolnej, a także rodzicom i opiekunom z okazji rozpoczynającego się jutro nowego roku szkolnego. W specjalnym liście para prezydencka kładzie nacisk przede wszystkim na wartość nauki w dziejach historii świata. Zwraca się również do nauczycieli i pedagogów z apelem, aby w przyszłym roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, społeczności lokalne włączyły się w obchody. “Ufamy, że polscy nauczyciele i uczniowie zamanifestują dumę z naszej narodowej historii, ze wspaniałych dokonań ludzi, którzy swoją walką i pracą wskrzesili niepodległą Rzeczpospolitą” – czytamy w na stronie internetowej prezydenta.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda podkreślają, że losy świata decydują się głównie w domach rodzinnych i w murach szkół. “Dojrzewamy w nich jako ludzie, rodacy, obywatele. Właśnie tam przekonujemy się, że nasza przeszłość nie jest skamieliną, lecz unikalnym dorobkiem poprzednich pokoleń i dziedzictwem, do którego mamy wszyscy prawo” – czytamy. Andrzej Duda wraz z małżonką zachęca również do tego, by uczniowie wraz z nauczycielami nie bali się zostawić śladu po sobie dla przyszłych pokoleń.
Zwracając się specjalnie do uczniów, pierwsza para życzy im także, aby w roku szkolnym 2017/2018 “czas odmierzały im kolejne dobre oceny, sukcesy w konkursach i zawodach, ciekawe lektury i fascynujące doświadczenia”. Kilka słów w liście skierowanych jest również do pierwszoklasistów. “Znaleźliście się dzisiaj w nowym otoczeniu, przed Wami nowe obowiązki. Na pewno dacie sobie radę, wierzymy w Was. Pamiętajcie tylko, aby i teraz, i przez całe życie śmiało pytać o wszystko, co wydaje się Wam niezrozumiałe. Niech szkoła zawsze będzie dla Was miejscem, do którego będziecie powracać z ochotą i bez obaw” – czytamy w liście.
Na koniec listu, para prezydencka zwraca się do nauczycieli i rodziców, życząc im wielu dobrych owoców pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz satysfakcji z osiągnięć podopiecznych.
W związku z początkiem roku szkolnego, od dziś w okolicach szkół i przedszkoli będzie można spotkać więcej patroli policyjnych. Wramach akcji “Bezpieczny powrót do szkoły”- jak co roku funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego – mówi Adam Kolasa z łódzkiej Policji: – Będziemy zwracać uwagę na prawidłowy postój i parkowanie, a także przestrzeganie ograniczeń prędkości. Poza tym zwrócimy uwagę na postawę rodziców i opiekunów dowożących dzieci do szkół. Będziemy też kontrolować stan trzeźwości kierujących i bezwzględnie eliminować z ruchu tych, którzy siadają za kierownicą po alkoholu. Dodatkowo kontrolowany będzie stan techniczny pojazdów, nie tylko tych prywatnych, ale także zbiorowo dowożących dzieci do szkół.
Policyjna akcja “Bezpieczny powrót do szkoły” potrwa do piątku.