37. rocznica strajku w łódzkim MPK
Przedstawiciele Solidarności, władz Łodzi i województwa łódzkiego uczcili 37. rocznicę strajku w łódzkim MPK. Pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia złożono kwiaty.

Przewodniczący Solidarności MPK-Łódź Andrzej Szymczak podkreślał, że strajk miał duże znaczenie dla demokracji. – Patrzyliśmy cały czas na Zachód, było to ważne i spontaniczne, taka euforia, bo staliśmy się państwem demokratycznym.
Protestujący walczyli też o dobre warunki pracy. – Chodziło o to, abyśmy mieli właściwe wynagrodzenia – przypomina Longin Chlebowski, członek komitetu strajkowego. – Prowadzący tramwaj lub autobus pracował średnio 320 godzin w miesiącu, pracownik techniczny – 20 godzin mniej. To był jeden z głównych postulatów, abyśmy mieli właściwe wynagrodzenia.
26 sierpnia 1980 roku w Łodzi i we Wrocławiu odbyły się protesty pracowników MPK – strajkujący tym samym dołączyli się do manifestujących w Gdańsku, co doprowadziło do podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 roku. Pierwszym przewodniczącym NZZS Solidarność Ziemi Łódzkiej był Andrzej Słowik.