Obchody 73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto oraz 75. rocznicy Wielkiej Szpery
Prelekcją o sportowcach w łódzkim getcie połączoną ze zwiedzaniem wystawy Ocalić od zapomnienia” w Muzeum Miasta Łodzi rozpoczęły się obchody 73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto oraz 75. rocznicy Wielkiej Szpery, czyli dramatycznej akcji wywiezienia z Łodzi do obozów zagłady 16 tys. osób “nienadających się do pracy – dzieci do 10. roku życia, starców i osób chorych. Dziś Marsz Życia.

W niedzielę (27 sierpnia) o godz. 15 odbył się Marsz Życia – przejście ze Stacji Radegast do Parku Ocalałych.Marsz zorganizowały Fundacja Pojednanie i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
Wszystkie uroczystości są uhonorowaniem pamięci zamordowanych Żydów, ale również okazją do budowania i poprawiania relacji polsko-żydowskich. – Chcemy pokoju, pamięci i tolerancji dla wszystkich obywateli naszego kraju i miasta – mówiła podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – Dlatego musimy o tych sprawach rozmawiać rozmawiać.
Zdaniem prezydent Zdanowskiej uroczystości są nie tylko przypomnieniem tragicznych wydarzeń w historii Łodzi, ale również apelem do zwykłych ludzi. – Pamięć ludzka jest ulotna, dlatego tak długo, jakbędziemy mówili i przypominali, być może nie dopuścimy, aby takie wydarzeniamiały jeszcze miejsce w naszym kraju.

Ostatni transport Żydów z łódzkiego getta do obozu Auchwitz-Birkenau odjechał ze stacji Radegast 29 sierpnia 1944 roku. – Chaim Rumkowski, Przewodniczacy Starszeństwa Żydów wygłosił wtedy dramatyczne przemówienie – mówi Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. – To był najtrudniejszy moment w historii getta. Rumkowski zwracał się do matek i ojców: oddajcie mi swoje dzieci. Tłumacząc, że muszą to zrobić, żeby getto przetrwało. Iże czasami trzeba odciąć sobie rękę, żeby uratować cały organizm. Te okrutne słowa przetrwały w pamięci tych którzy ocaleli, w literaturze, w historii.
Joanna Podolska o Litzmannstadt Ghetto i Wielkiej Szperze. Podsłuchaj rozmowy Agaty Zielińskiej
Główne obchody rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto zaplanowano właśnie na 29 sierpnia. Wtedy odbędą się uroczystości religijne na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej. Stamtąd Marsz Pamięci przejdzie na Stację Radegast, gdzie przewidziano m.in. złożenie kwiatów. Wieczorem w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana będzie można wysłuchać koncertu “Miasto Duchów” w wykonaniu zespołu Alles.
Getto zlikwidowano dwa lata po Wielkiej Szperze.
Obchody rocznicowe potrwają do 5 września, kiedy to odbędzie się koncert poświęcony dzieciom getta.
O bogatym programie upamiętniającym żydowskie ofiary wojennego holocaustu opowiada Joanna Podolska, dyrektor łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana:
Nazwa | Plik | Autor |
Rocznica likwidacji łódzkiego getta | audio (m4a) audio (oga) |
Agata Gwizdała, Agata Zielińska,Jakub Piotrowski