Środa, 16 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Nie ma dzieci są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka”. Wystawa w Centrum Dialogu
Wystawa nawiązuje do Wielkiej Szpery – mija właśnie 75 lat od dramatycznej akcji wywiezienia wszystkich dzieci poniżej 10 roku życia z łódzkiego getta do obozów zagłady. Zgromadzone prace mówią też o aktualnych wydarzeniach na świecie, których uczestnikami są najmłodsi. Przypominają o trwających wojnach, głodzie i przymusowej pracy. – Wystawa powinna być pretekstem do refleksji, że prawa dzieci są łamane codziennie w naszym najbliższym otoczeniu. – Warto, aby rodzice, nauczyciele i opiekunowie najmłodszych zdali sobie sprawę z tego, że nie wolno krzywdzić drugiego człowieka -tłumaczy Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu.
Pierwszą część wystawy, zaprojektowanej przez Weronikę Hrynkiewicz, absolwentkę Wydziału Grafiki Malarstwa ASP w Łodzi, stanowi “ścianka edukacyjna”. Druga część -to indywidualne wypowiedzi artystyczne: interpretacje wybranych praw dziecka: Magdaleny Franczuk, Małgorzaty Pawlak, Ady Bireckiej, Angeliki Korzeniowskiej, Agnieszki Kozi Kozłowskiej, Agaty Wieczorek i Katarzyny Świstek.
Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do 18 lutego2018 roku.

Ocalić od zapomnienia. Wystawa o wielkich, łódzkich sportowcach
W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę “Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi. Na wystawie zaprezentowane są najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią sportu i turystyki w Łodzi. – Ekspozycja pokazuje historię sportu przed 1939 roku i po 1939 roku – mówi Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ. – Mamy tutaj niezwykłe zbiory. Do muzeum zapraszamy nie tylko miłośników sportu, ale tych, którzy kochają historię.
Szczególną uwagę zwrócono na znamienitych łódzkich sportowców, takich jak: Akiba Rubinstein – szachista, uważany bezpośrednio przed wybuchem pierwszej wojny światowejza najlepszego szachistę na świecie, czyRoman Kantor szermierz. Kuratorem wystawy jest Sebastian Glica.

Wydarzenia towarzyszące – zajęcia sportowe na torze kolarskim
16 sierpnia 2017 r., 11:00-12.30, tor kolarski w Parku Helenów, ul. Północna 36
Polówka 2017. 72 filmy w 44 wieczory w 7 lokalizacjach
Kino włoskie, skandynawskie, polskie, filmy o szczęściu i na dachu – 44 wieczory filmowe w siedmiu miejscach proponuje tegoroczny 10. Letni Festiwal Filmowy Polówka w Łodzi.
Program seansów został podzielony na sekcje. W poniedziałki organizatorzy proponują pogodny cykl “Zwariować ze szczęścia” (Park Julianowski).
- 16 sierpnia 2017 r. – Nie ma mowy!, reż. Sean Mewshaw
